avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Activitate richesmay

Activitate richesmay

Buna seara,as dori sa aduc in discutie urmatoarea problema:
Am primit un email de publicitate de la o firma care comercializeaza produse cosmetice,banuiesc,deoarece nu era mentionat in mod clar,doar am dedus din continutul textului.Pentru a intra in posesia unui catalog de produse trebuie sa te inregistrezi,nimic iesit din comun pana acum,doar ca formularul de inregistrare este cel putin ciudat,de ce? In formular dupa nume si prenume apare cu completare "obligatorie" CNP-ul ??? ,apoi CI - Serie si numar ??? ,apoi celelalte rubrici cu adresa,adresa de email,nr.de telefon ,care sunt intradevar obligatorii,altfel nu se pot livra produsele cerute . Mentionez ca ,bineinteles, nu am facut inscrierea,dar am trimis un email in care am intrebat cum se poate sa ceara asa ceva.Stiti ce mi-au raspuns : "CNP-ul si adresa de mail sunt chei de identificare in soft."Eu am intrebat de datele cartii de identitate nu de adresa de email. As dori sa stiu daca o firma care face comert pe internet are dreptul sa ceara aceste date strict personale (CNP ;CI). Multumesc,va doresc o seara placuta.