avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Activitate catacalin

Activitate catacalin

daca imi inmatriculez masina dupa noua taxa din 1 iulie 2011 imi voi mai putea recupera banii?
Răspuns la discuția inmatriculare auto
numere rosii poti sa scoti de 3 ori cate 30 de zile adica 90 de zile. din cate stiu eu mai este posibilitatea elibarii numerelor rosii si a 4a, 5a si a 6a oara dar acest lucru se face doar in cazuri speciale.nu stiu care sunt acele cazuri speciale pentru ca nu am mai intrebat.sper ca tiam fost de ajutor
Răspuns la discuția inmatriculare auto
masina este din 2003
iar in legatura cu numerele rosii le-am scos deja de 2 ori.este simplu sa scoti numere rosii.eu am facut in felul urmator:am platit la primarie un impozit pe 30 zile in valoare de 50 ron si inca 2 chestii de 8 ron si 12 ron parca,apoi am mers la o firma de intermedieri si in 4 ore mi-au scos ei numerele plus asigurearea pe o luna care m-au costat cam 200 ron.consider ca este mai usor si rapid sa apelezi la o firma de genu pentru ca nu t costa decat 20ron in plus si scapi de o gramada de timp pierdut pe la cozi.deci in total 270ron m-au costat numerele rosii
Răspuns la discuția inmatriculare auto
dar acum ma intreb cat timp dureaza asta procedura?adica de al inceputul procesului pana la primirea numerelor de inmatriculare
Răspuns la discuția inmatriculare auto
m-am mai informat pe forum ,asa ca tot eu raspund:
Pentru inmatriculare fara platirea taxei auto se fac aceeasi pasi ca la inmatricularea normala, mers intai la RAR pt cartea de autenticitate, apoi la Anaf pt decizia de calcul, dupa care cu dosarul la politie.Cand va prezentati la ghiseu va prezentati fara chitanta care atesta plata taxei. Va vor refuza, iar dvs ve-ti face o cerere in scris in care solicitati inscriere masinii fara plata taxei, in 7 zile ve-ti primi un raspuns negativ, dupa care formulati plangere si chemati in instanta Prefectura orasului de unde sunteti Serviciul public permise si inmatriculari autovehicule....






am si eu o intrebare in legatura cu inmatricularile auto:detin un automobil cumparat din italia si acum as dori ca sa il inmatriculez in romania.as dori sa stiu care este calea cea mai putin costisitoare din punct de vedere legal?