avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1118 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin87c

Activitate cosmin87c

si in legatura cu mine pana atunci?
Buna ziua am 24 de ani Am o problema cu tata care pot sa zic ca ii alchoolic ca ii beat tot timpu cand nu lucreaza sau lucreaza in tura de dimineata dupamasa ii beat de abia poate vorbi. Nu cumpara nici o paine in casa sau ceva mancare , mama si eu cumparam el da toti banii pe alchool. Se poarta cu familia ca , cu o carpa .
De vreo 2 ani o inceput sa bea tot mai mult si sa ma injure pe mine , pe mama , si pe bunica din partea mamei , sa se imbale , "sa ne dea sa mancam carne" si orice injuratura posibila . In urma cu 2 luni intro dupamasa "obisnuita" eu cu mama in camera cu usa inchisa (nu blocata) o venit acasa beat si a inceput sa ne injure pe mine si pe mama din senin si nu am mai rezistat si m-am luat de el si l-am trantit in pat , de atunci ma ameninta ca ma da afara din casa , in urma cu 2 zile (anum fiind 13.05.2011) iar o facut acelasi lucru , a venit acasa foarte beat si a inceput sa injure sa se imbele sa "sa ne dea sa mancam si sa il pupam in toate locurile) dupa vreo 2-3 ore de certuri deja se facuse aproape ora 22 si i-am spus sa mearga in cealalta camera ca mama vrea sa se culce ca se trezeste dimineata la 5 sa mearga la lucru si eu la fel el nu ca nu ca avea chef de scandal asa ca eu m-am ridicat de la calculator (stau destul de mult pe calculator cand vin de la servici prin incercarea de a nu ma baga intre pariniti si a fi parte neutra) si am mers la el , am pus mana pe umar si i-am spus sa mearga dincolo sa se culce ca asta vrem si noi(eu si mama) , el a devenit agresiv si m-a prins de cap (am avut 2 zgarieturi maricele pe frunte plus cateva mici ) atunci eu din instinct m-am aparat (deoarece eu nu m-am batut in viata mea pana atunci , sunt o persoana pasiva si pasnica, imi place sa stau si sa ascult) l-am trantit in pat si i-am dat un pumn in partea dreapta si i so invinetit ochiu, s-a calmat omu dupa inca 30-1h de scandal ca , cum am avut curaju ala si so culcat. Astazi mi-a spus ca a fost la medicu legist si judecator si nu mai stiu ce o spus , sa ma scoata afara din casa in 14 zile . Eu am crezut ca totul va trece nu am fost la medicu legist pentru ce mi-a facut.
Acum intrebarile:
1) Are vre-un drept tata sa ma scoata afara din casa din moment ce casa este jumatate si a lui mama (este bun comun achizitionat dupa casatoriie) si mama nu doreste asa ceva?
2) Ce putem sa facem eu cu mama in aceasta situatie , cum trebuie sa procedam sa inceapa mama actele de divort?

Am uitata sa spun ca mama deja ii cu nervii la pamant si eu aproape sunt cu nervi la pamant cat ne-o terorizat psihic acest om.