avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate violetasrb

Activitate violetasrb

Răspuns la discuția Citatie accident rutier
Probabil ca m-am exprimat eu gresit. Martorul de care vorbeam in ceea ce ma priveste este cat se poate de real.....dna respectiva se afla pe strada in momentul producerii accidentului ca si pieton, si m-a incurajat spunandu-mi sa nu ma las batuta, ca nu sunt eu de vina. De accea mi-am permis sa-i cer nr de tel, in cazul in care voi avea nevoie......si se parea ca am. Dar eu vroiam doar sa stiu daca pana la urma cuvantul unui martor are sau nu greutate, atat timp cat si cea care m-a lovit poate sa aduca pe altcineva (si spun martor mincinos pt ca a plecat foarte repede de la locul accidentului, fara sa vorbeasca cu nimeni).
O alta intrebare: Ma pot prezenta eu in locul tatalui meu la citatie, pt ca el nu poate sa vina.....?
Va multumesc pt raspunsuri! O sa revin cu amanunte
Răspuns la discuția Citatie accident rutier
Precizez ca masina mea nu a fost fotografiata de catre politistul constatator. Dar revin cu una dintre intrebari: Se poate sa fii citat in alt judet(Bucuresti)decat in cel in care s-a produc accidentul (Ilfov)?
Va multumesc!
Buna seara. Am avut un accident usor acum o sapt.....o dna a schimbat banda fara sa se asigure si a intrat in mine. nu ne-am inteles la fata locului, dna considerand ca eu sunt vinovata. Mi-a spus sa ma duc la politie, ca ea rezolva problema cum stie. Am fost la politie, am dat declaratie, mi-am lasat nr de tel, dar nu am fost sunata. In schimb, tatal meu, care este proprietarul masinii a primit citatie '' in calitate de reclamat, intr-un accidendent produs se pare de ........(numele meu)''.
Acum intrebarile: 1. De ce este citat tatal meu care sta intr-un alt oras, si el este citat in Bucuresti? Poate nu poate sa vina, ca de, mai munceste lumea.
2. De ce este citat in Bucuresti, la sect 2, daca accidentul s-a produs in Ilfov?......iar eu acolo l-am si declarat.
3. De ce sunt eu presupusa invinuita? Nu trebuia sa mi se presupuna nevinovatia si sa mi se probeze asa-zisa vinovatie?
Precizez ca exista sanse ca eu sa nu-mi pot demonstra nevinovatia la cum arata ambele masini (a mea lovita in fata/bara si a ei in lateral/portiere). Am nr de tel a unei femei care se afla pe strada la momentul accidentului, dar din cate am inteles e egal cu 0, ca poate sa aduca si ea martori mincinosi cati vrea. Banuiesc ca are si pile multe din moment ce s-a ajuns aici.....

Multumesc, si imi cer scuze daca am scris cam mult!