avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate Utilizator_Mihai

Activitate Utilizator_Mihai

ok .. am inteles ... pe viitor ce ar trebui sa fac ca sa scap de amenda cand ma mai opreste politistul ? sa ma mai duc la sectie ? sa mai semnez procesul verbal ?
Asta cu invatatura de minte ai dreptate ... scrie ca daca platesc in 48 de ore si el a completat NU SE APLICA ... TERMEN DE PLATA 30 zile ....... EU am deja 18 ani
in data de 13.05.2011 am strigat pe strada dupa un prieten ... eu fiind in masina ... la coltul strazii adica dupa vreo 100 m dupa ce am strigat ne opreste un politist cu 5 grade pe umeri impreuna cu un politist comunitar ... ne legitimeaza(eu in masina cu inca 4 prieteni nu eu conduceam) si spune sa coboare cel care a zbierat pe strada asta fiind pe la ora 00:30 ... ma dau eu jos spun ca eu am zbierat ... domnul politist imi spune sa ma prezint seara urmatoare in 14.05.2011 la ora 21:30 la sediul politiei in oras ... ok a doua zi ... seara la ora specificata ma duc la politie si imi spune ca scap cu o amenda de 200 de RON .... eu imi cer scuze ... el spune ca oricum imi da doar 200 de RON .... imi face PROCES VERBAL .... ma intreaba ai obiectii ? eu zic NU ... ok dupa care imi zice semneaza aici ... ok ... eu semnez si plec.
As dori sa intreb daca pot face ceva sa nu platesc amenda.
sa stiu daca o platesc in 24 de ore pot plati doar 100 RON ?
si ce pot pati daca nu platesc ameda in 30 de zile adica nu o platesc deloc .... eu fiind elev si nu am venit ! astept raspuns multumesc