avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Activitate theos_1406

Activitate theos_1406

Da, multumesc, si eu am ajuns la acelasi raspuns:D!, o sa mi fac timp sa ma opresc la barou!
Buna ziua!, multumesc deja anticipat celor care vor avea bunavointa sa arunce un ochi aici si sa si raspunda!
Ma gasesc in situatia urmatoare:
- 2001 februarie- avocat stagiar baroul bucuresti;
-2001 octombrie suspendat la cerere din profesie ca urmare a incheierii unui CIM - consilier juridic- contract care inca se deruleaza;
2011 momentul actual- intentionez sa fac demersuri in vederea ridicarii masurii suspendarii, insa sunt confuz , conform hotararii nr. 3/2008 -Art. 4." Avocatii stagiari deveniti incompatibili, exercitand ulterior in perioada de
incompatibilitate functii juridice in sensul celor prevazute de art. 16 alin (2) din Legea nr. 51/1995, o perioada mai mare de 5 ani, sau care au fost definitivati in aceste functii, dobandesc calitatea de avocat definitiv la data cererii de ridicare a masurii suspendarii, cu conditia depunerii de inscrisuri justificative in acest sens"

Pe de alta parte citind "Ghidul de bună practică privind procedura soluţionării
transparente a cererilor de primire în profesia de avocat cu scutire de examen" am reusit sa intru in ceata cu totul!
Intrebarea este : s- a mai aflat cineva in situatie similara? ma duc sa dau examenul de definitivat?sau trebuie sa urmez cursurile INPPA? sau art. 4 mai sus mentionat ma lasa ca odata cu cererea ptr. ridicarea masurii suspendarii sa intru direct pe tabloul avocatilor definitivi?

Multumesc