avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate MariaCN

Activitate MariaCN

Va rog sa-mi spuneti ce as putea sa fac sa pot scapa de suma datorata dupa vanzarea primului apartament ipotecat. Ar mai ramane o suma de 30 000 Euro de achitat bancii.

Apartamentul meu este ipotecat in favoarea altei banci, la care nu am rate restante.

Variata 1

Daca banca care vrea sa recupereze suma mai sus mentionata pune ipoteca de rang 2 si banca la care am credit nu declara scadenta anticipata, dupa 10 ani cand ar trebui sa termin de achitat imprumutul, se poate declansa ipoteca de rang 2 ?

Varianta 2

Daca vand apartamentul si nu mai am alte bunuri care pot fi urmarite, se face poprire pe salariu pana se stinge datoria ?
Urmarirea datoriei de 30 000 se stinge daca timp de 3 ani nu mai am venituri, sau bunuri de urmarit ? pate sa fie o perioada mai mare de timp avand in vedere suma datorata ?

Va multumesc anticipat.
Va multumesc pentru raspuns.
Va multumesc pentru raspuns.

Exista cumva posibilitatea de a invoca in instanta faptul ca dosarul de executare a imobilului ipotecat a fost intarziat cu intentie ( la 380 zile de intarziere), in asa fel incat valoarea acestuia a scazut considerabil ?


"dar exista riscul ca prima banca sa solicite executarea imobilului, evident printr-o ipoteca executionala de rang II."

In situatia mentionata mai sus, exista temei Legal sau este la alegerea bancii ?

Multumesc.
Buna ziua,

In anul 2008 am contractat un credit de nevoi persoanel cu ipoteca, pentru a ajuta o persoana. Aceasta persoana a ipotecat casa pt acest credit. Dupa 380 de zile de intarziere a ratelor aferente creditului , s-a declarat scadenta anticipata de catre banca. S-a inceput excutarea silita dupa cum urmeaza:
- popriri pe salarii
- scoaterea casei la licitatie publica
Intrebarile mele sunt:
- daca valoarea imobilului nu acopera valoarea creditului, ce se intampla?
- in cazul in care mai am un credit ipotecar, cu ratele platite la zi, pe apartamentul meu ( la alta banca), pe o perioada de 15 ani, se poate declara scadenta anticipata de catre banca la care am datorii?
- care este perioada de prescriere a debitelor neachitate catre banca?

Va multumesc anticipat!