avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1324 soluții astăzi
Forum Activitate cristinadorobantu

Activitate cristinadorobantu

Răspuns la discuția succesiune dupa tatal vitreg
ca sa fiu mai explicita...in anul 1985 statul dadea apartament celor ce lucrau pe santier...tatal meu natural lucra pe santier...si asa ne-am ales cu acest apartament...deci...ca sa-l cumparam sa fim proprietari...am platit o chirie...pana in momentul ce am achitat toata suma apartamentului....in 1995 sa finalizat achitarea totala a chiriiei....si facerea contractului de casa....mama se recasatorise deja...cu tatal vitreg...si uite asa a facut mama un om care a venit la noi doar cu un bagaj cu haine...la facut proprietar....si din cauza prostiei ei...acum noi copii avem de suferit
Răspuns la discuția succesiune dupa tatal vitreg
tatal vitreg nu a contribuit cu nimic la apartament...noi aveam apartamentul...inainte de a se casatori mama cu el...mama a facut prostia de al trece ca proprietar in apartamen si noi acum daca intentam succesiunea riscam sa ramanem pe strada...eu am un copil de un an jumate....am muncit sa intretin acel apartament...si nu imi convine ca niste straini ca ei sa li le ofere trei sferturi....apartamentul e tot ce am....
Răspuns la discuția succesiune dupa tatal vitreg
apartamentul e cumparat dinaintea...sa il cunoasca pe tatal vitreg ..noi plateam o chirie la stat...pe care....tatal vitreg nu ...nu a platit nici un leu....la urma urmei ar fi ...ca noi sa ne ducem pe strada daca facem succesiunea.....asta e o lege ...ce ii ofera unui boschetar casa...
buna ziua...eu ,sora si cu mama avem un apartament,de aproape 27 de ani...apartamen oferit tatalui meu natural si decedat....si platit de noi...cum era inainte...asa...mama pe parcurs sa recasatorit sia schimbat numele si la trecut pe tatal vitreg in contractul de casa iar pe noi nu.copii ei nu...acum el a decedat si vrem sa facem succesiune ca de,ii poarta numele si nu poate sa faca nici o miscare daca nu face succesiune...dar intervine copii decedatului care se pare ca ei au mai mult drept la apartament decat noi..cica ei au numele lui si noi nu...deci suntem pe dinafara...adica bunul nostru...e bunul unor straini,adica copii lui care nici nu le-a pasat de soarta tatalui sau....va rog sfatuitima ce sa fac..vreau sa fac succesiune si nu pot din cauza lor...ca cica vor trei sferturi...si noi mai normal..am ramane pe strada...va rog ajutatima#-o:sorry: