avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate elena.miha1983

Activitate elena.miha1983

Răspuns la discuția Nu am semnat nici un CIM
freeelis a scris:

elena.miha1983 a scris:

freeelis a scris:

Faceti o sesizare la ITM in care mentionati toate aspectele: nesemnarea c.i.m., neplata contributiilor, neplata salariului, refuzul de a va inregistra demisia etc.

De asemenea, aveti posibilitatea de a promova o actiune in instanta impotriva angajatorului. Actiunea se depune la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu.


Problema este ca am fost la Itm unde am vorbit cu cineva dar nu m-a lamurit cu nimic, in continuare aceeasi situatie am un CIM nesemnat de nimeni iar demisia mi-a fost fluturata prin fata ca sa vad ca e semnata si stampilata, dar trebuie sa semnez prima data CIM ca sa-mi dea demisia. Nu mai stiu ce sa fac...ce valabilitate are contractul meu de munca daca eu nici macar nu am semnat, efectiv eu nu sunt obligata cu nimika fata de ei...sa inteleg. Am fost la casa de pensii si nu am decat 12zile vechime iar eu am muncit 3luni. Pe CIM figurez ca as munci de luna trecuta. Nici nu mai stiu cum sa fac sa scap odata de ei!


Depuneti o plangere penala impotriva angajatorului pentru savarsirea unui concurs de infractiuni : fals in inscrisuri sub semnatura privata si uz de fals.

De asemenea, puteti promova si un litigiu de munca in care puteti sa va inscrieti in fals cu acel c.i.m.


Am fost si am discutat cu o avocata care mi-a zis ca acel contract e nul deoarece nu e semnat de niciuna din parti...si mi-a sugerat s las totul balta. Asta am si facut...dar azi am aflat cu stupoare ca atat eu cat angajatorul am fost amendati, eu cu vreo 3000lei iar ei cu 10000lei. Acum chiar ca nu mai pricep...eu am fost la ITM si le-am spus care e situatia...ca sunt inregistrata la ei dar eu nu am semnat nimik, ka am facut o demisie care sincer nu stiu in baza carui contract si pe care nu au vrut sa mi-o inregistreze, iar in final tot eu voi fi amendata ca am lucrat la negru. Prin ce articol din Codul Muncii se reglementeaza "munca mea la negru" , ca sunt sau nu sunt angajata. VA ROG FRUMOS AJUTATI-MA!
Răspuns la discuția Nu am semnat nici un CIM
top dan a scris:

Noile dispozitii prevad ca angajatorul este obligat sa inregistreze demisia salariatului, daca refuza adresati-va ITM-ului .Cit priveste sumele de bani la care pretindeti nca aveti drteptul le puteti valorifica, in caz de refuz, prin actiune in instanta


Se poate sa imi spuneti va rog frumos, ce valabilitate are contractul meu de munca daca eu nici macar nu am semnat?! unii imi spun ca pot pleca cand vreau asa pur si simplu. Sincer nu mai vreau nimik decat sa nu mai aud de ei in viata mea, problema e ca sunt sunt inregistrata la ITM si nu pot sa-mi dau seama pe ce baza s-a facut acea inregistrare. Va multumesc!
Răspuns la discuția Nu am semnat nici un CIM
freeelis a scris:

Faceti o sesizare la ITM in care mentionati toate aspectele: nesemnarea c.i.m., neplata contributiilor, neplata salariului, refuzul de a va inregistra demisia etc.

De asemenea, aveti posibilitatea de a promova o actiune in instanta impotriva angajatorului. Actiunea se depune la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu.


Problema este ca am fost la Itm unde am vorbit cu cineva dar nu m-a lamurit cu nimic, in continuare aceeasi situatie am un CIM nesemnat de nimeni iar demisia mi-a fost fluturata prin fata ca sa vad ca e semnata si stampilata, dar trebuie sa semnez prima data CIM ca sa-mi dea demisia. Nu mai stiu ce sa fac...ce valabilitate are contractul meu de munca daca eu nici macar nu am semnat, efectiv eu nu sunt obligata cu nimika fata de ei...sa inteleg. Am fost la casa de pensii si nu am decat 12zile vechime iar eu am muncit 3luni. Pe CIM figurez ca as munci de luna trecuta. Nici nu mai stiu cum sa fac sa scap odata de ei!
Răspuns la discuția Nu am semnat nici un CIM
Am fost la ei si tocmai asta e pb...ca mi-au spus ca am CIM inregistrat la ei, iar eu sunt total debusolata. E deja frustrant...cum sa fie CIM inregistrat daca eu nu am semnat nici un CIM. E posibil sa fac o cerere prin care sa solicit eliberarea unui CIM?!
Am si eu o nelamurire, m-am angajat acum 3luni jumate...la angajare nu am semnat nici un fel de contract individual de munca iar la ITM apar cu contract de munca. Am sunat managera care m-a angajat si am intrebat-o daca nu cumva a semnat altcineva in locul meu. Ea mi-a spus ca prima data se inregistreaza CIM si apoi se inegistreaza la ITM. Ma tot ameninta ca imi desface contractul de munca cu litera "i" care nici macar nu mai exista. I-am dat demisia insa refuza sa o semneze...efectiv ca nu mai stiu ce sa fac. Plus de asta am lucrat in plus ore care nu mi le-a platit defel, la casa de sanatate eu figurez ca neasigurat. Nu mai stiu ce si cum sa fac. VA ROG AJUTATI-MA!#-o