avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate costinyo

Activitate costinyo

multumesc pentru raspunsuri...chestia este ca eu deja am fost condamnat cu suspendare la primul dosar, 3 ani pt tainuire si 3 ani pentru complicitate, in total 6 ani de recuperare sau cam asa ceva.
Chestia este ca dosarul politiei a fost facut in 2 feluri, odata pentru persoane juridice si odata pentru persoane fizice...eu daca am cumparat , nu am intrebat hotul de la ce persoane lea luat ca sa stiu sa imi calculez pedeapsa...
Primul dosar a fost cu persoane juridice, si acum urmeaza al doilea...sar putea sa ma cheme la procuror. Ce este bine sa zic acolo la procuror??? Eu deja am scris in declaratia de la politie ca eu deja am fost judecat pentru faptele astea si am fost incadrat tot ca tainuitor si complice.
Ce sa fac ca sa nu mai ajunga celalalt dosar in instanta???? Se poate sa ramana asa si sa nu ajunga in instanta chiar daca am semnat declaratia de invinuit in al doilea?????!!!!
va multumesc si astept raspuns.
Buna ziua, am si eu o problema foarte mare. Am fost incadrat ca tainuitor si complice intr-un dosar si am luat 3 ani cu suspendare pentru tainuire si 3 pentru complicitate. Am facut apel si astept sa vedem cum decurg lucrurile.
Acum dupa ce s-a terminat primul proces politia m-a chemat inca odata ca sa mai dau declaratii despre alte lucruri luate de aceeasi hoti dar in alte zile, in zilele dinaintea lucrurilor ce am fost deja in proces si pentru care am luat suspendarea.
Eu la politie in al doilea dosar nu am recunoscut nimic si am spus ca lucrurile care le-am cumparat de la ei le-am restituit deja si am fost deja judecat pentru faptele astea.
Cu toate acestea ei mi-au facut dinou declaratie de invinuit, tot ca fiind complice si ca tainuitor.
Acum, dupa ce am luat suspendarea in primul dosar, este posibil sa imi dea cu executare in al doilea fiind alte lucruri in perioada de dinaintea lucrurilor ce le-am recunoscut chiar daca in declaratie am zis ca nu mai sunt altele si chiar daca invinuirea este tot de complice si de tainuitor?
Este posibil sa se ajunga dinou la proces si cu dosarul al doilea mai ales ca am semnat declaratia de invinuit cu toate ca nu am recnoscut invinuirile ce mi se aduc?
Tin sa mentionez ca am fost tarat degeaba in acest proces de niste persoane de etnie rroma care au venit sa imi vanda diferite lucruri la poarta si procesul s-a bazat pe faptul ca am cumparat de mai multe ori si din cauza declaratiilor lor, cum ca eu stiam ca sunt lucruri provenite din furt.(cu toate ca unul din ei a zis ca nu stiam intr-una din declaratii, nefacandu-se confruntare de niciun fel)
Inca o intrebare as mai avea. In cazul in care va ramane definitiva suspendarea, va fi de 3 ani sau 6 ani? (complicitate 3, tainuire 3).

Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsuri.