avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate hope0022

Activitate hope0022

Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Pana acum, de cand urmaresc eu fenomenul, cel putin ce era prevazut intr-o Hotarare a CSM s-a respectat...deci concursul e prevazut si va fi. Nu imi permit sa gandesc altfel si nu o voi face.
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
basca .. la perversiunea asta prin constrangere...e o agravata la o infractiune bazata pe acord de vointa...ioi viata mea...nu e bine sa vezi atatea...da ca ziceai de udroiu...udroiu ce naiba zice? sau de fapt el nu zice nimik...cine are variante mai noi ale cartii mariei sale poate ne lumineaza si pe noi...
ce bagi mariana ...civil? si eu contracte ...amestecat cu ...penal...ce o iesi...
edit
perversiune da..am citit-o...ideea care s-ar desprinde din toate interpretarile alea ar fi...ca oricat de aiurea e ..ar cam trebui comise toate in public/sa se produca scandal...da serios vorbesc oi sapa prin Loghin...sa vad el ce spune
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
mariana_en a scris:

@hope, la primul alin se incrimineaza actele consimtite, daca sunt savarsite in public/au produs scandal public...toata lumea n-are decat sa fie perversa la ea acasa
daca persoana n-a implinit 15 ani, daca faptuitorul ii e profesor, doctor etc, precum si pt celelalte agravante nu mai are relevanta locul savarsirii infractiunii

amu l-am citit pe sergiu bogdan pe linku pus de ela_e...de la el am inteles ca e cu cantec toata infractiunea...si ca inclusiv autor al codului era de parere ca si in cazul agravantelor trebui indeplinite conditia de la alin 1...noah cum o fi habar nu am ...toader ce zice? sau mai bine Loghin...il mai aveti pe Loghin? ma intorc la trecut...nu de alta da daca sa obligi o gagica in cabinetul unui medic ginecolog (deci e clar pt muieri cel putin ca nu e prea multa lume pe acolo sa fie in public....) sa se joace oral cu ..un obiect ce aduce a ... e viol ...apoi atunci io ce sa mai zic..vorba lui Thomas ...oare cum om fi supravietuit pana acum cu modul nostru de a gandi???
edit
cred ca fiecare a inteles altceva...mai citesc o data...nu de alta da e interesant ...
edit 2
uita-te la pag 157..noah si io cu cine votez???...
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
ela_e mersi..
eu am considerat intotdeauna ca in cazul perversiunii sexuale..undiferent de forma tip sau agravata ..trebuie sa se produca in public sau sa provoace scandal public...noah de aia am zis ca speta dezbatuta nu e perversiune ...cum e?? e nevoie sa se comita agravanta in public/sa produca scandal public au ba...??
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
mariana_en a scris:

@platoncar: 201 alin4 se refera la actele de perversiune sexuala savarsite prin constrangere

da..dar in speta tipa e majora..
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
rolo...nu ne fierbe..ce zice domnu?? ...pe mine specialu ma omoara..definitia infractiunilor e chinul de pe lume sa le invat pe de rost...
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
RoloTomassi a scris:

Ma omoara cu zile Udroiu:

Grila:
Fapta medicului ginecolog care, pt. ratiuni ce tin de placerea sexuala, constrange o pacienta majora sa isi introduca in gura un obiect de forma falica si de a-l misca asemanator unui act sexual oral:
a. nu este prevazuta de legea penala
b. constituie infractiunea de viol
c. constituie infractiunea de perversiune sexuala

A?
Grila 2:
In situatia in care complicele anterior este profesorul victimei iar autorul raportului sexual comis prin constrangere este un prieten al complicelui, se va retine savarsirea infractiunii de:
a. viol prevazuta de art. 197 alin. 2 lit a)
b. viol prevazuta de art.197 alin. 2 lit. b)
c. viol prevazuta de art. 197 alin. 1

no la viol...eu ce sa zic...instinctiv as spune ca ca e 197 alin 2 lit a ...
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
m-am incurcat singura...e specialitatea mea cand e vorba de penal...dupa mine daca e in cutia postala deja apartine destinatarului dar nu va luati dupa mine...ca eu nu am ajuns la performanta de a intelege logica lu Udroiu...
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
RoloTomassi a scris:

Sustragerea de catre expeditor a scrisorii trimisa destinatarului, din cutia postala a acestuia din urma, constituie violarea secretului corespondentei?

ue parca asa retin ca da...nu e domeniul meu forte...dar din momentu in care a depus scrisoarea la posta nu ii mai apartine. Ceva de genu...
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
parerea mea umila examen va fi...cate locuri habar nu am dar raspunsul lui Danilet
"In aceasta luna vom decide concursul de la sf.anului. Am inceput deja discutiile dar, evident, avem nevoie sa stim date prelimnare de la actualul concurs. Cam 100 locuri tot vor fi." pe mine ma linisteste macar pe moment...cand se refera la datele preliminare ale actualuluui concurs eu cred ca ia in calcul posibilitatea ca mai multi candidati sa nu obtina punctajele eliminatorii de la urmatoarele 2 probe...adevarul e ca acest cocnurs inca nu e finalizat ...
Date probabile plauzibile pt luna noiembrie sunt din puntul meu de vedere 18 si 25.