avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1570 soluții astăzi
Forum Activitate colteanu

Activitate colteanu

Am si eu o mare problema si anume, saptamana trecuta, mi-a cerut un prieten masina proprietate personala pentru a merge o zi pana in Turcia ca sa se aprovizioneze cu marfa (carcase, incarcatoare telefoane) pentru un magazin GSM pe care el il detine! Nu mi s-a parut nimic dubios si am zis ca nu are ce sa se intample, masina are CASCO etc. In fine, a trecut 1 zi, 2, 3 si el nu mai aparea, telefonul inchis s.a.m.d. Duminica trecuta a primit sotia lui un telefon de la el foarte scurt si a spus ca este arestat la Bulgari, a lasat o adresa si a precizat sa-i fie anuntati toti prietenii, prin urmare ne-am imbarcat in masina si am dat fuga pana acolo, unde am aflat ca a fost arestat pentru trafic de droguri! Am reusit intr-un final sa stam si cu el de vorba, iar el sustine ca l-a rugat cineva de acolo sa duca un pachet cu alimente in Romania pentru sora gravida, fara ca el sa stie ce contine acel pachet! La trecerea frontierei, mai exact la vama Lesovo, vamesii l-au rugat sa deschida portbagajul si au rasturnat toate pungile si bagajele, si ce sa vezi, surpriza mare, la fundul acelui pachet cu alimente se aflau patru cartuse de tigari sigilate, care au atras atentia vamesilor datorita greutatii lor neobisnuite! La desfacerea acestor cartuse de tigari s-a constatat ca 36 de pachete din 40 contineau o substanta lichida maro, ce s-a dovedit ulterior a fi opiu in cantitate de 2,660 kilograme!!! De masina mi s-a spus ca sa imi iau adio de la ea! Masina este totusi o valoare, tocmai am terminat leasing-ul in februarie si a necesitat un efort financiar major din partea mea! Nu am avut cunostinta de ceea ce urma sa faca prietenul meu si se pare ca nici el, cel putin asa sustine! Cunoaste cineva legea bulgara? Mai am vreo sansa sa-mi recuperez masina? Prietenii ma incurajeaza zicandu-mi ca daca eu demonstrez ca nu am stiut de infractiunea pe care el urma sa o savarseasca, pe care a si savarsit-o de altfel si faptul ca masina nu avea modificari in acest sens pentru a fi savarsite astfel de infractiuni, imi voi recupera masina intr-un final, dar ca depinde de judecatorul de acolo! Ce ma sfatuiti sa fac? Care ar fi primul pas pe care ar trebui eu sa-l fac acum? Masina mea se afla in prezent sub sechestru in vama Lesovo la granita dintre Bulgaria si Turcia, de parte bulgara! Sa ma duc pana acolo ca sa pun niste intrebari? Sunt totusi 400 de km! Pot apela la societatea de asigurari la care am CASCO? Va rog sa ma ajutati sunt disperat!
Am si eu o mare problema si anume, saptamana trecuta, mi-a cerut un prieten masina proprietate personala pentru a merge o zi pana in Turcia ca sa se aprovizioneze cu marfa (carcase, incarcatoare telefoane) pentru un magazin GSM pe care el il detine! Nu mi s-a parut nimic dubios si am zis ca nu are ce sa se intample, masina are CASCO etc. In fine, a trecut 1 zi, 2, 3 si el nu mai aparea, telefonul inchis s.a.m.d. Duminica trecuta a primit sotia lui un telefon de la el foarte scurt si a spus ca este arestat la Bulgari, a lasat o adresa si a precizat sa-i fie anuntati toti prietenii, prin urmare ne-am imbarcat in masina si am dat fuga pana acolo, unde am aflat ca a fost arestat pentru trafic de droguri! Am reusit intr-un final sa stam si cu el de vorba, iar el sustine ca l-a rugat cineva de acolo sa duca un pachet cu alimente in Romania pentru sora gravida, fara ca el sa stie ce contine acel pachet! La trecerea frontierei, mai exact la vama Lesovo, vamesii l-au rugat sa deschida portbagajul si au rasturnat toate pungile si bagajele, si ce sa vezi, surpriza mare, la fundul acelui pachet cu alimente se aflau patru cartuse de tigari sigilate, care au atras atentia vamesilor datorita greutatii lor neobisnuite! La desfacerea acestor cartuse de tigari s-a constatat ca 36 de pachete din 40 contineau o substanta lichida maro, ce s-a dovedit ulterior a fi opiu in cantitate de 2,660 kilograme!!! De masina mi s-a spus ca sa imi iau adio de la ea! Masina este totusi o valoare, tocmai am terminat leasing-ul in februarie si a necesitat un efort financiar major din partea mea! Nu am avut cunostinta de ceea ce urma sa faca prietenul meu si se pare ca nici el, cel putin asa sustine! Cunoaste cineva legea bulgara? Mai am vreo sansa sa-mi recuperez masina? Prietenii ma incurajeaza zicandu-mi ca daca eu demonstrez ca nu am stiut de infractiunea pe care el urma sa o savarseasca, pe care a si savarsit-o de altfel si faptul ca masina nu avea modificari in acest sens pentru a fi savarsite astfel de infractiuni, imi voi recupera masina intr-un final, dar ca depinde de judecatorul de acolo! Ce ma sfatuiti sa fac? Care ar fi primul pas pe care ar trebui eu sa-l fac acum? Masina mea se afla in prezent sub sechestru in vama Lesovo la granita dintre Bulgaria si Turcia, de parte bulgara! Sa ma duc pana acolo ca sa pun niste intrebari? Sunt totusi 400 de km!