avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters209138

Activitate ContSters209138

Intr-adevar medicul de expertiza de pe langa Casa de Pensii hotaraste daca propune pensionarea pentru invaliditate, dar pentru a fi trimis la comisie sunt necesare cele 90 de zile de concediu medical. Apoi se merge cu referat de la medicul curant si restul de acte la comisie unde se mai poate prelungi concediul medical peste cele 90 de zile si abia apoi se propune pensionarea. In anul 2011 pensionarea pe caz de boala se obtine din ce in ce mai greu...

Buna ziua,

Va rog daca putei sa ma lamuriti si pe mine in ceea ce priveste unele aspecte privind concediile medicale si acordarea pensiei de invaliditate.
Am lucrat 10 ani in sanatate, acum trei luni am fost internata la un spital de psihiatrie, pana in prezent am beneficiat de 85 zile concediu medical. Din punct de vedere al diagnosticului nu mai sunt compatibila cu postul.
Am fost la un medic de medicina muncii care m-a evaluat si a considerat ca sunt INAPTA TEMPORAR. Aceasta decizie nu imi permite sa intru in somaj. Mi s-a spus sa ma prezint peste 3 luni la reevaluare. Insa in cele 3 luni cine ar trebui sa imi elibereze concediile medicale? Oricum se depasesc cele 90 de zile si concediile trebuie aprobate de medicul de expertiza al asigurarilor de sanatate....
O alta varianta ar fi sa ma pensionez pe caz de boala, dar imi sunt suficiente cele 85 de zile de CM sau trebuie sa ma reinternez pentru inca 5 zile sa se faca 90 zile CM ca apoi sa ma prezint la comisie si apoi sa depun dosarul de pensionare?
Totodata la locul de munca actual sunt fortata sa rezolv cat mai repede problema pentru ca a angajat deja pe altcineva in locul meu. Mentionez ca nu mi-au fost platite concediile, doar zilele de concediu considerate urgente 100%, banii pe concediile medicale mi s-a spus ca am sa ii primesc cand vor intra de la CAS. Este corect? Mi se tot spune ca se fac viramente pentru mine si ca ar trebui sa rezolv cat mai repede aceasta situatie....cu concediile medicale ca sa ma poata concedia.