avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate damimarius

Activitate damimarius

Buna seara
Daca nu va suparati, imi puteti spune si mie ce lege reglementeaza asociatiile astea "de chiriasi"? Noi am primit locuintele ANL in luna aprilie, am depus imediat actele la judecatorie pentru infiintarea asociatiei de locatari iar judecatria a respins cererea intru-cat legea nu vorbeste decat de asociatii de proprietari nu si de chiriasi sau locatari. Astfel, nu exista niciun fel de solutie legala pentru ca locatarii (chiriasi) sa se constituie in asociatie si deci nu putem incheia contracte cu EON si Electrica pentru utilitaile comune (centrala termica si curentul pe casa scarii). Pana la urma primaria a accept sa se factureze pe numele primariei consumurile dar apare o alta problema. Tarifele sunt pentru utilizatori non casnici deci mai mari (uneori cu mult mai mari). Am ajuns din "programul locuinte pentru tineri" care se vroia ai ajuta pe tineri in "programul sa-i falimentam pe tineri".
Daca stie cineva in ce forma se pot asocia chiriasii pentru a putea incheia contracte cu EON si Electrica i-asi fi recunoscator sa imi zica si mie sa ne putem asocia si noi.
Cu stima
Marius DAMIAN