avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Activitate Stressmaker

Activitate Stressmaker

Răspuns la discuția Deontologia psihologului.
Stressmaker a scris:

eumarian a scris:

Cum o sa fie posibila stergerea memoriei prin hipnoza? Hipnoza este undeva intre o stare de obedienta dorita sau o auto-sugestie puternica, dar asa ceva nu poate face. Oricum, in masura in care actele sunt vatamatoare sanatatii, "terapeutul" poate raspunde penal.

Pe mine ma intereseaza daca terapeutul poate fi absolvat de acuzatii prin semnarea unui contract de catre mine prin care eu imi asum toata responsabilitatea pentru asa ceva.



Memoria poate fi stearsa. Eu am intrebat daca se poate pentru 6 luni si mi s-a spus ca da se poate . Si eram ultra extraordinar de fericit, dar a urmat .. nu pot datorita deontologiei psihologice.



Eu vroiam sa stiu daca poate fi absolvit de vina terapeutul prin semnarea de catre mine a unui contract prin care eu imi asum toate responsabilitatea procesului si astfel sa-l conving sa faca acest lucru.
Răspuns la discuția Deontologia psihologului.
eumarian a scris:

Cum o sa fie posibila stergerea memoriei prin hipnoza? Hipnoza este undeva intre o stare de obedienta dorita sau o auto-sugestie puternica, dar asa ceva nu poate face. Oricum, in masura in care actele sunt vatamatoare sanatatii, "terapeutul" poate raspunde penal.


Memoria poate fi stearsa. Eu am intrebat daca se poate pentru 6 luni si mi s-a spus ca da se poate . Si eram ultra extraordinar de fericit, dar a urmat .. nu pot datorita deontologiei psihologice.
Buna ziua. Vreau sa stiu daca se poate trece peste codul deontologic al psihologului daca prin aplicarea unei proceduri de hipnoza asupra unui pacient care ar putea sa i aduca prejudicii psihice poate fi ocolit prin realizarea unui contract prin care pacientul isi asuma toate riscurile si responsabilitatile.

Vorbim de stergerea memoriei prin hipnoza iar pacientul realizeaza de ex o caseta video cu el insusi asumandu-si verbal responsabilitatea si in scris pentru acest proces.