avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate mister_q

Activitate mister_q

Răspuns la discuția am dreptul la aer ?
@mihaela_clau

Multumesc pentru clarificari si pentru sugestie. Este exact solutia la care lucrez, si in mai putin de un an, lucrurile vor sta altfel. Pentru ca practic numai suport sa inhalez dimineata la pranz si seara fumul toxic de tigara de mana a doua, adica expirat de alte persoane.

Totusi, nu asta ar trebui sa fie solutia intr-o tara civilizata. Libertatile la noi insa sunt intelese de cele mai multe ori prost. Nu conteaza ca dau muzica la maxim, doar sunt la mine acasa nu? Sunt deranjati si altii? Nu ma intereseaza. La fel cu fumul, la fel si cu alte lucruri.

Singurii care ne mai aprind beculete sunt astia din UE, care din cand in cand ne mai dau cate o palma dupa ceafa, si ne amintesc ca vrand nevrand, intr-un numar mai lung sau mai scurt de ani trebuie sa ne civilizam si sa ii ajungem din urma daca vrem avantajele europei vestice.
Răspuns la discuția am dreptul la aer ?
Din cat observ inclusiv atitudinea celor care ar trebui sa te ajute este tipica romanului in general. Da, la avocatii care au raspuns sarind ca arsi ca, ce, nu au voie sa fumeze in propria casa.? (probabil sunt fumatori).

Din pacate legile noastre sunt degeaba si nu o sa se rezolve nimic.

Nu, nu ai voie ca prin viciul tau sa imi faci mie viata un chin. E atat de simplu. Fumatul e un viciu. Nu e facut de mancare, nu e plans de copil, sau vreun deodorant ci e pur si simplu un viciu pe care ai ales sa ti-l asumi, si nu ai voie sa ma obligi sa iti inhalez fumul expirat zi de zi. E contrar oricarui bun simt.

Ma confrunt cu aceeasi problema de mult timp. Daca vin din schimbul 2 si ajung la 1 A.M acasa cand vreau sa aerisesc primesc doar fum. Daca deschid geamul la dormitor vine fum. Daca deschid la sufragerie vine fum. Daca deschid chiar si la bucatarie tot fum de tigara imi vine.

Daca vreau sa aerisesc dimineata la trezire, fum, ...de la toate geamurile. Daca vreau sa aeisesc la 8 seara tot fum. Porbabil as avea o sansa sa aerisesc daca as angaja un om care sa urmareasca apartamentul si sa imi spuna cand au plecat de acasa.

Asta e normal? La astfel de probleme voi raspundeti ca avocati cu :"Ce, nu am voie sa fumez in propria casa?". Incredibil dar se potriveste perfect la bun simtul romanilor. O sa am copii in curand. Ce o sa fac? In loc de aer le servesc fum de la fiecare geam de la vecinul de sub mine, pentru ca in Romania nu se pricepe in nici un fel ce inseamna aia sa fii liber?

Pai bine inteles ca ai voie sa faci ce vrei in propria casa, atat timp cat ceea ce faci nu ma afecteaza in viata de zi cu zi. Ai voie sa asculti si muzica, dar cand o dai la maxim, si ma deranjezi degeaba esti in propria casa. La fel este si cu fumul, cand eu nu pot aerisi la un singur geam macar. Tu noaptea la 2 imi trimiti fum, dimineata imi trimiti fum.

Dezamagitoare reactii din partea avocatilor de pe aici.