avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan_24

Activitate Bogdan_24

Da, tatal meu a renuntat dupa moartea matusei mele la drepturile asupra acestui apartament, tocmai ca sa intre bunica in posesia lui cu drepturi depline si sa nu comenteze unchiul ...dar se pare ca el vrea ceea ce nu i se cuvine!
Legat de acceptarea titlului de mostenitor de catre unchi nu stiu ptr ca nici nu-mi raspunde la telefon cand il sun si sper sa nu fi facut asa ceva, dar daca totusi a facut si aceasta acceptare ce ar trebui sa fac?
Voi merge la "veverita" de notara care nu a explicat ce se intampla daca tatal meu renunta (ca-si pierde dreptul in favoarea bunicii si al unchiului). Noi am crezut ca el daca renunta, renunta ptr bunica dar... teapa!
Multumesc ptr sfaturi!
Multumesc mult Adina Margaritescu! Dei inca sunt in termenul celor 6 luni, dar panarama de notara a spus ca nu se mai poate retrage/anula declaratia de cedare de drepturi asupra apartamentului si de asta eram nelamurit, stiam ca e scris undeva (in codul civil) sau asa ceva ca in termenul celor 6 luni se poate anula declaratia de cedare de drept facuta la notar!
Ma intreb daca voi putea lua si dosarul de la notara sa ma duc la alta mai buna decat panarama asta?!
Multumesc!
Treaba e mai incalcita oleaca deci: am avut o matusa care decedat in urma cu o luna si ceva problema e ca nici nu ne-am gandit ca se va intampla asa ceva atat de repede (avea cancer) practic ea ma crescut de mic, tatal meu lasandu-ma in grija ei! Practic eu am lucrat si am facut impreuna cu ea investitii in apartamentul in care stau si am avut grija de ea, de la a-i da mancare pana la a o schimba!
Problema e ca acum mai am un unchi care nu vrea sa renunte la partea lui sub nici o forma, tatal meu a renuntat la partea lui pentru a intra bunica mea cu titlu de proprietar deplin al acestui apartament! El acum asteapta sa moara bunica si sa ma evacueze din apartament pentru a pune mana pe acesta!
Intrebarea e se poate renunta la acel act facut la notar de catre tatal meu, act de renuntare asupra acestui bun? Ce ar trebui sa fac? Daca se poate renunta urmatorul pas ar fi schimbarea notarei (pentru ca e varza) dar mergand la o alta notara cum pot sau ce trebuie sa fac ca sa scap de acest unchi si de stresul ca ma va da afara pe viitor din apartament?
Multumesc anticipat!