avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate sanducosmin

Activitate sanducosmin

Buna ziua,

Sunt in curs de infiintare a unui PFA cu norma de venit in Bucuresti. Datorita cumularii normelor, sunt nevoit sa aleg un singur cod CAEN din categoria Servicii informatice si am ales 6201 (software orientat client). Voi lucra cu firme din SUA si Canada, care nu au nevoie sa le trimit facturi si nu au nevoie nici de contract.
Activitatile pe care o sa le desfasor vor fi toate din categoria "Servicii in Tehnologia Informatiei", insa nu exclusiv 6201 (software, consultanta, venituri din publicitate, etc).

Intrebarile mele sunt:
1) Din moment ce beneficiarii n-au nevoie de factura, pe care o fac doar pentru evidenta si justificarea banilor in Romania, pot scrie pe factura sa zicem "software conform specificatiilor clientului", chiar daca de fapt a fost un serviciu de consultanta? Pot avea probleme la un eventual control, din moment ce pe factura totul este in conformitate cu codul CAEN pe care sunt inregistrat? Se pot face verificari suplimentare referitoare la serviciile pe care le-am prestat sau nu sunt alte probleme daca factura este in regula?
2) Pentru codul 6201, ce se poate scrie pe factura a.i. sa fie in regula? (Realizare soft, mentenanta soft)?

Multumesc