avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1941 soluții astăzi
Forum Activitate monicagexe

Activitate monicagexe

Răspuns la discuția Accident rutier
Pai tocmai pentru ca stiu ca este grav ca de aceea ma pus sa declar de toate peste tot sa nu intre si firma in discutii, si omu cu masina avariata a fost de acord sa i se plateasca amiabil. Sefa mea a spus ca plateste doar ca acum incerca sa gaseasca o varianta ca eu sa platesc intreaga suma. Desi eu eram sa intru la penal fara RCA si fara acte in regula desi ma deplasam pentru ea si cu masina ei . In functia pe care o tin in firma nici nu ar trebui sa ma deplasez de la birou. Plus ca eu semnez in condica de prezente fiecare plecare a mea. Eu nu am zis ca nu sunt responsabila, dar ca sa imi iau eu amenda de 40 de mil ca ea nu are RCA si sa ajung la politie cu dosar penal mi se pare cam mult deja. Adica daca nu reuseste sa ajunga la o intelegre cu mine si eu ies singura vinovata din toata treaba, doar pentru ca am facut cum mi s-a spus de catre ea...cred ca am dreptul sa o actionez in instanta ulterior.
Răspuns la discuția Accident rutier
Pai ce proces verbal ca abia am incheiat o amiabila si nu e valabila daca nu are RCA. Si problema e ca nu aveam cum sa nu accept daca sefa spune mergi asa. Eu nu aveam de unde sa stiu ca nu are RCA din moment ce ea a adus masina si a lasato pentru deplasare. Plus ca nu am nici foaie de parcurs semnata. Masina a fost in regula pana in iarna si a mai avut accidente care au fost suportate de catre asigurator. Pana acum nu a platit nimeni in forma pagubele din urm,a ccidentului. Doar ca ea spune ca a uiotat sa faca RCA si ca daca s-a nimerit la mine eu sunt vinovata. Sa nu mai zic ca eu am fost accidentata si a trebuit s adeclar ca nu am avut nimic pentru ca nu am protectia muncii si alta analize facute la firma. Si muncesc 8 ore si am trecute 2 pe cartea de munca.
Discuție Accident rutier
Am avut un accident saptamana trecuta. Masina pe care o conduceam era din partea firmei doar ca este inregistrata pe persoana fizica. Ma deplasam in interes de serviciu si am lovit o masina din fata mea. Masina pe care o conduceam nu avea RCA. Sefa mea poate pretinde ca eu sa platesc daunele masini avariate? sau legal ma poate ameninta in vreaun fel??Pentru ca sustine ca cei 2000 euro pagube ar trebui platiti de mine sau sa lucrez la firma gratuit atatea luni cat acopera paguba. Ce ar putea sa imi faca ??/ Ma poate ajuta cineva cu un raspuns va rog frumos.