avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Activitate alceci

Activitate alceci

multumesc:)
Sa inteleg ca nici daca e trecuta intr-un acord de confidentialite, fara a fi denumita clauza de neconcurenta si fara a se invoca in acel acord art. privind clauza de neconcurenta, nu isi poate produce efectele?

multumesc
Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
Sunt angajata de ceva timp la o firma de plasare forta de munca. Abia acum angajatorul ma obliga se semnez un "acord de confidentialite" (exact asa este titlul").
Acordul incepe cam asa "subsemnatul........ angajat al..... in functia de..... in conformitate cu prevederile Cm, art. 20 si art 26, ma oblig sa respect urmatoarele: ...."

Mai departe sunt clauze de confidentialitete. Pe parcurs insa apare si o clauza de genul ca timp de 12 luni ma oblig sa nu lucrez, sa nu fiu colaborator, asociat sau sa detin o firma de profil. Mie imi suna a clauza de neconcurenta. Nu este specificata nici o indemnizatie de neconcurenta nici in acest acord nici in contractul de munca si nu este invocat articolul privind clauza de neconcurenta din codul muncii.
Sunt obligata sa il semnez pentru a nu imi pierde locul de munca.

pentru cei avizati - imi puteti spune va rog daca aceasta clauza isi produce efectele in conditiile mai sus mentionate?

In disperare de cauza, dupa ce plec de la aceasta firma poate ca o sa accept o oferta la o firma de profil si as vrea sa stiu daca imi poate face ceva angajatorul.
Nu de alta dar nu as avea cu ce sa ma intretin un an de zile.
va rog sa ma ajutati
Multumesc