avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Activitate dancbross

Activitate dancbross

Răspuns la discuția Pensie alimentara Romania-Canada
Salut,
Nu sint avocat si nici nu sint in situatia ta - am insa un amic care a trecut prin ceva similar - ce e drept el nu ajunsese sa primeasca scrisori. Din cite am inteles de la el, Canada nu are nici un acord de child support enforcement cu Romania - de fapt nici nu cred ca poate avea ca stat pt ca in Canada child support collection cade in sarcina provinciilor nu a statului federal. Pentru a putea sa te execute pentru eventuale sume restante, fosta ta sotie va trebui sa te actioneze in judecata in Romania - evident asta implica si cheltuieli din partea ei. Revenind acum la situatia ta - pot sa iti spun cum se procedeaza in Quebec - regulile difera usor in functie de provincie - suma pe care o datorezi pt pensia alimentara se stabileste intr-adevar in functie de suma pe care ai declarat-o in formularul de impozite - motivul pt care iti cer in continuare sa platesti aceeasi suma, este ca ei iau mereu suma din ultima declaratie - si cum banuiesc ca nu ai mai depus vreuna de cind te-ai intors, ei iti iau ultima suma declarata acolo. Ca mentiune, in Quebec suma datorata pt pensia alimentara nu se recalculeaza automat atunci cind veniturile debitorului scad - este responsabilitatea ta sa ceri recalcularea in fata unui judecator - altfel ei vor continua sa iti ceara mereu aceeasi suma stabilita cu ocazia divortului. Nu stiu ce suma restanta datorezi insa ar trebui sa iei legatura cu un avocat din provincia in care locuieste copilul si sa vezi ce trebuie sa faci pt a cere o recalculare a pensiei alimentare. Apropo de "sanctiuni" din cite imi povestea amicul meu, singurul lucru pe care Canada il poate face este sa nu iti reinoiasca pasaportul la ambasada/consulat - bine daca mergi personal in Canada riscurile sint mult mai mari - in functie de suma restanta poti face chiar si inchisoare.