avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1742 soluții astăzi
Forum Activitate cristina_ioana

Activitate cristina_ioana

Buna ziua,

Am nevoie de ajutor in legatura cu urmatoarea speta: in spatele blocului, la aproximativ 10m de geamurile noastre, exista un spatiu verde (destinatia am verificat-o la ADP); spatiul este afectat conductelor de apa, canal, gaze); astfel ADP-ul spre norocul nostru :) nu a putut sa-i dea utilitatea de "loc de joaca"; cf discutiei avute, domnii care au in administrare "incinta" raspund doar de igienizare;

avand in vedere ca:
-in urma "amenajarii" acestui loc au trantit si 3 banci (actualmente vandalizate)si au plantat gazon (actualmente distrus)fapt ce a condus la formarea unui grup de aproximativ 18 indivizi (intre 16-22 ani) care distribuie si consuma droguri (locul este plin de seringi + atat eu cat si alti locatari am fost martori cum isi faceau la propriu injectia in vena);
-am devenit terorizati dpdv fonic cat si al sigurantei cetateanului (personal am fost amenintata la intrarea in bloc + masina zgariata);
-politia s-a declarat neputincioasa- au spus ca nu au efective suficiente pentru a patrula si ceea ce m-a mirat in mod deosebit: au spus ca daca sunt etnobotanice nu au ce sa faca ????;

INTREB:
1. ADP-ul are dreptul sa amenajeze locul cu "banci" daca destinatia este "spatiu verde"?
2. Daca nu este loc de joaca, au dreptul sa ne terorizeze toti huliganii? Unii vin chiar din Militari (locul cu pricina fiind in zona Mosilor- Carol);
3.Daca este spatiu verde au dreptul sa urle, vandalizeze, sa dea foc, sa ameninte?
4.Care sunt drepturile noastre, ale proprietarilor din zona? Precizez ca acest spatiu este inconjurat de 3 blocuri- se afla in randul 2 fata de bulevard (in spate), nu este zona de trecere- strada fiind infundata.
4. Ce obligatii are ADP-ul?
5. Putem ingradi accesul la acest spatiu (este vorba de 4m latime/ 25 lungime, pe lungime o parte este lipita de alte 2 imobile, pe latime este incadrat de o alta proprietate + blocul nostru aflat la maxim 10m distanta...)

Ce putem face sa scapam de acest calvar?? Va rog ajutati-ma!
Precizez ca indivizii care populeaza aceasta incinta NU locuiesc in zona.
Multumesc