avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1837 soluții astăzi
Forum Activitate folow_me_now

Activitate folow_me_now

Răspuns la discuția cazier? / antecedente penale?
A! Si sa nu uit! Daca as primi o invitatie pt vizita sau pt lucru in Sua sau Canada in formularul de cerere a vizei acest lucru ar trebui declarat? Dar in caz de emigrare? Se considera antecedente penale?
In 2002 am stat 2 luni in Germania. Nu prea aveam bani si nu stiu de ce naiba am furat niste cercei de 10-20 euro!!! ( Si acum regret amarnic,dar nu pot da timpul inapoi) Am fost prinsa de securitatea magazinului care a chemat politia. Nu am fost dusa la sectie, nu am fost amprentata si cum nu prea aveam bani nu a trebuit sa platesc amenda. Dar in iunie 2002 am primit o scrisoare de la Procuratura din Mainz care spunea cam asa (traducere cu google):
"Procuratura Mainz -Ancheta pentru furt (Cercetare dupa art 153 din Codul de procedura penala)-
Se presupune ca a fost o abatere unica, vina e mica si nu exista un interes public in aplicarea legii. In caz de repetare trebuie sa va asteptati la o pedeapsa."

Ce inseamna acest lucru si unde m-ar putea afecta asta?

{"13.06.2002
Staatsanwaltschaft Mainz

Ermittlungsverfahren gegen sie wegen diebstahl

Das Verfahren gegen sie habe ich gemäß 153 StPo . Ich bin dabei davon ausgegangen, daß es sich um ein einmaliges fehlverhalten Ihreres gehandelt hat.
Ihre schuld wäre als gering anzusehen, ein öffentliches interesse an der Strafverfolgung besteht nicht.
Im Wiederholungsfalle müssen Sie mit einer Bestrafung rechnen."}

Ce inseamna acest lucru si unde m-ar putea afecta asta?