avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1409 soluții astăzi
Forum Activitate marinica67

Activitate marinica67

Răspuns la discuția Revocare act de vinzare cumparare
nici daca se dovedeste dolul?
Răspuns la discuția Revocare act de vinzare cumparare
Credeti ca pot sa initiez o actiune in instanta prin care sa cer anularea actului de vinzare cumparare pentru viciu de consimtamint?Dolul sau viclenia?
Răspuns la discuția Revocare act de vinzare cumparare
Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat? Va rog mult
Răspuns la discuția Revocare act de vinzare cumparare
imi dau seama ca am facut o prostie .....dar nimeni sau foarte putini se gindesc ar putea fi inselati de frate sau sora.Chiar si parintii mei au spus asta,dar,prea tarziu.Pe mine ma intereseaza daca in instanta am vreo sansa sa anulez acel act de vinzare cumparare pe baza declaratiilor martorilor si a faptului ca este o diferenta foarte mare intre banii pe care mi i-a imprumutat si valoarea casei pe care i-am dat-o.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. In anul 2006 sora mea a vindut o casa si m-a imprumutat cu suma de 27.000 $ sa ii bag intr-o afacere si mi-a spus ca in citiva ani de zile sa-i cumpar un apartament de 2 camere. In anul 2009 mi-a spus ca ea vrea neaparat ca in cel mai scurt timp sa-i dau o locuinta. Neavind bani sa-i cumpar apartamentul promis mi-a spus sa-i fac acte pe casa mea care valora cam 80.000 euro in acea perioada si ca imi va da diferenta de 30.000 de euro. Cu greu sotia mea a fost de acord sa semnam actele iar la notariat , in momentul semnarii am constatat ca in contract era stipulat faptul ca semnind nu mai am dreptul sa-i mai cer nimic. Am vrut sa nu mai semnez actele dar ea mi-a spus ca e doar un act si detaliile privind diferenta de bani si toate imbunatatirile pe care eu le-am facut la casa si care se ridicau la aproximativ 15.000 euro sa le discutam acasa la parintii nostrii. Sotia mea a spus ca pina la urma nu poate sa fie nici un fel de problema pentru ca suntem frati si nu o sa ne furam caciula unul la altul ,sora mea a confirmat adaugind ca acestea sunt detalii pe care nu trebuie sa le discutam in fata notarului si ca le vom discuta in prezenta parintilor. Notarul a confirmat si el acest lucru si am semnat. la locuinta parintilor nostrii,in prezenta acestora am discutat aceste probleme si sora mea a spus ca daca nu reuseste sa faca rost de banii de diferenta pe care trebuia sa ni-i dea ,va vinde casa ,isi va cumpara un apartament iar diferenta ne-o va da noua asa cum am convenit. Acum,dupa 2 ani, nu mai recunoaste nimic .ce pot sa fac?Tatal meu a decedat iar mama a spus ca daca va fi nevoie va veni in instanta sa depuna marturie. Mai am inca 2 prieteni care , au asistat ulterior la discutii intre mine si sora mea privind aceste intelegeri si pot depune marturie. Pot sa mai fac ceva in instanta sau munca mea de o viata s-a dus pe apa sambetei? Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns