avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters214051

Activitate ContSters214051

pai trebuie vazut care-i dreptul comun si care legea speciala..
parerea mea e ca in materie de de societati comerciale legea 31 devine dreptul comun:)..fata de..noul cod...insa nu sunt lamurit pe deplin ce si cum...


si ca sa nu am discutii e la fel cum e codul comercial de azi fata de legea 31...zic..in general si nu toate dispozitiile codului comercial
Răspuns la discuția Nelamurire
Jocandi Causa a scris:

ipoteca noua nu va opreste sa executati silit imobilul. executorul va inscrie somatia si va trece la executarea silita a imobilului. Strans cu usa - debitorul va plati creanta dvs sau i se va vinde apartamentul si va veti recupera cu prioritate ce a incasat executorul cu tilu de onorariu, si mai apoi ceea ce ramane dupa ce se plateste creanta bancii, prioritate in temeiul contractului de ipoteca.



mda..omu asta zice ce zice si..a vazut...
e vb de distribuirea pretului rezultat din vanzare...si amanarea vizeaza neinscrierea somatiei in carte ( indisponibilizarea), inscriind astfel prima ipoteca constituita...la valoarea ....X-( ulterior procesului verbal de situatie...
nu mai zic ca dosarul de executare se conexeaza la primul...si cred ca la executorul bancar se duce...
Răspuns la discuția prima casa...
pai daca cineva invoca specula sa o dovedeasca, altfel suntem in prezenta unei garantii la un drept de creanta..care garantie inceteaza cu stingerea dreptului de creanta...
chiar daca ar fi existat o dispozitie contrara, aceasta ar fi adus adingere dr de prop alea alea...
romascanu a scris:



In mod similar, persoana juridica se identifica prin CUI si se poate face dovada schimbarilor de denumire, etc. Si tot astfel, contractele incheiate de persoana juridica X raman valabile, chiar daca astazi, aceeasi persoana juridica, poarta denumirea Y.


si daca societatea se divizeaza ce facem.. si am alta persoana in spatiu/alt titular al folosintei auto decat cea/cel cu care am facut comodatul..ca asa impart actionarii..ce fac..
:">
Marrian a scris:

ellaw a scris:

..............................
S-apoi, parca are iz penal (cu accente de evaziune fiscala) un scenariu in care partile incheie promisiunea sub semnatura privata, urmand ca pentru o asa-zisa nerespectare a conditiilor promisiunii, instanta sa pronunte direct o hotarare care sa tina loc de act autentic? Unde-s taxele succesiunii (vorbesc despre impozitul pentru cei decedati de mai multe de doi ani), unde-i impozitul pe tranzactia imobiliara (platit la momentul incheierii contractului de vanzare-cumparare in forma autentica) ?




Acuma daca bagam si alte date in speta da putem sa il bagam si la puscarie pentru ca au incheiat un antecontract si asta ca nu s-au dus la un mai intai la un notar.
De ce mai exista acte sub semnatura privata atunci? Mi se pare chiar exagerat. Nu a zis nimeni ca nu o sa mearga si la notar iar in speta nu se punea problema unui testament ascuns sau alti succesibili sau mai stiu eu ce. Pur si simplu unicul copil al mostenitorului vrea sa vanda un bun iar mama lui este de acord. Dupa ce incheie antecontractul ia banii pe bunul respectiv mege si la notar, face succesiunea, plateste notarul, plateste taxele (daca este peste 2 ani) si ce mai trebuie (statul nu saraceste niciodata sa fiti siguri).


mareane:D e o treaba undeva cum ca promisiunea/vanzarea se consolideaza/desfiinteaza functie partaj..
daca succesiunea nu-i dezbatuta..si vanzatorul /promitentul nu accepta..e alta alea..eram sa zic inselaciune... dar si aici e oblica....
e lunga discutia si solutii ar fi..cu complicatii apreciez, desigur..

cu cceptarea expresa cred ca sunteti lamurit, iar acceptarea tacita presupune efecuarea unor acte de dispozitie...cum ar fi spre exemplu vanzarea unui scaun din masa succesorala..si paparea banilor doar de vanzatorul presupus mostenitor..cu alte cuvinte insusirea lor
Răspuns la discuția actiune in regres
multumesc..apreciez opinia
Răspuns la discuția actiune in regres
eumarian a scris:

...
E cam suspect sa iei ca temei modul in care CEDO acorda cheltuieli de judecata, atat timp cat n-a fost vreun stat semnatar al Conventiei condamnat pentru ca ar avea o procedura interna diferita. E ca si cum ai spune ca actiunile in Romania se pot introduce in portugheza pentru ca CEDO le accepta astfel.



eh... lasa eu ma gandeam la o aparare ...mai vad...
dar ma amuza cum suna ""E cam suspect..."

dar ce parere ai de
CAP. 2 Revizuirea hotararilor
Art. 322
Revizuirea unei hotarari ramase definitiva in instanta de apel sau prin neapelare, precum si a unei hotarari data de o instanta de recurs atunci cand evoca fondul, se poate cere in urmatoarele cazuri: ...
...

9. daca Curtea Europeana a Drepturilor Omului a constatat o incalcare a drepturilor sau libertatilor fundamentale datorata unei hotarari judecatoresti, iar consecintele grave ale acestei incalcari continua sa se produca si nu pot fi remediate decat prin revizuirea hotararii pronuntate.


Jocandi Causa a scris:

..... eu sunt intotdeauna relaxat. Mai ales cand discut despre drept.
Garantul ipotecar nu raspunde niciodata personal fata de creditor ci doar cu imobilul ipotecat. Este solidar cu debitorul principal doar in ceea ce priveste obligatia sa.................

:fight: pai nu am stabilit ca nu-i solidar:(

Răspuns la discuția Imposibilitate de plata
www.avocatnet.ro/content/for...

invocati ce zic oamenii astia aici