avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1385 soluții astăzi
Forum Activitate kela

Activitate kela

Am explicat exact ce pot dovedi eu. Credeti ca este de ajuns?
Buna ziua,

Lucrez la compania X de 4 ani si as dori sa stiu daca ii pot actiona in instanta si ce sanse preconizati ca am de castig in problema urmatoare:
Inca de la angajare prestez nenumarate ore suplimentare zilnic care nu au fost platite niciodata. In prezent nu mai lucrez la firma respectiva de cateva zile si deoarece in ultima perioada am fost persecutata si umilita pot spune de angajator (obligata chiar sa-mi scriu demisia), m-am gandit ca ar fi cazul sa-mi recuperez banii pe orele supliemntare prestate.
Mentionez ca firma nu are inregistrari video mai vechi de o luna, nu are condica cu ora intrarii si ora plecarii angajatilor si nici nu dispune de cartele la intrarea in unitate. Pontajul lunar este cel de 8 ore pe zi.
Din cate stiu, in astfel de procese, salariatul reclama ca a lucrat suplimentar iar angajatorul trebuie sa demonstreze ca nu e asa.
Deoarece colegii nu pot fi martori (doar familia mea) probe nu prea am.
Mentionez ca mi-am notat zilnic orele de plecare si ca mai spre final am verificat daca am e-mailuri transmise de pe caluculatorul meu (e-mail ce poate fi accesat exclusiv din cadrul firmei deoarece este extrem de securizat) in acele zile.
De exemplu intr-o zi am am plecat la 19:30 (programul terminandu-se la 17:30) si eu am ultimul e-mail dat la ora 18:30. Deci nu pot demonstra chiar toate orele reale state peste program dar macar o parte.
Mai mentionez ca informatiile din firma fiind confidentiale eu nu dispun de acele mailuri listate ci doar mi-am notat subiectul lor, ora si persoana catre care au fost transmise; mailurile ramand stocate in cadrul companiei.
Este posibil ca sa actionez firma in instanta si ca singura mea proba sa fie numirea acelor e-mailuri transmise? Ce sanse credeti ca am de reusita?
Va multumesc!