avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters215948

Activitate ContSters215948

Răspuns la discuția pensie alimentara
daca mama este judecata penal si va trebui sa mearga ii puscarie ce se va intimpla cu copilul poate tatal sa inainteze pt custodia copilului ,si daca prin absurd tatal are cistig de cauza poate mama sa de a tatal ii judecata pe motiv ca nu este cel biologic si contestatia se face tot prin judecata nu este o virsta limita a colilului
daca dl ionescu cetatean strain casatorit sotia fiind romanca ei nu au copii inpreuna dar ionescu a recunoscut copilul altei femei ca fiind al lui si dorind sa creasca copilul cu sotia copilul are acum peste un an mama copilului acum vrea bani de la tata spunind ca nu poate creste copilul tatal nu mai vrea sa ii dea bani si asa nu se ajunge la nici un rezultat intrebarea mea este poate mama sa ceara pensie alimentara chiar daca nu este tatal biologic al copilului si cit timp are tatal timp sa ceara testul adn dupa legea romaneasca sau poate tatal sa o deie ii judecata ca nu poate sa ingrijeasca copilul , mama nu are un loc stabil de munca si nici conditii traiesc 3 pers intr o camaruta
Discuție juridic
buna am si eu o intrebare prietena mea are un proces pe rol inrtebarea mea este poate fi condamnata si poate face puscarie este incadrata la art 215 alin 1,2,3 cod penal cu aplicare art 41 alin 2 cod penal si art 9 alin 1 din legea 214-2005 cu aplicarea art 33 cod penal prietena mea este singura cu 2 copii si nu are sprijin din partea nimanui am inteles ca se judeca ii libertate cu conditia de a nu parasi tara in ultimul recurs facut de ea instanta a scris recurs nefondat poate cineva sa imi explice ce inseamna imi fat foarte mari griji pt ea si nu stiu cum sa o sprijin va trebui sa faca puscarie :O va rog dati mi un raspuns sint foarte ingrijorata pt ea ::(( ms