avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1386 soluții astăzi
Forum Activitate sorindiaconescu

Activitate sorindiaconescu

athe a scris:

cine v-a spus asa ceva? nu am cunostinta ca mai pot fi depuse cereri pe legea 10 in prezent.


E adevărat ca nu sint sigur ca era vorba despre legea 10. Părinții mi-au spus ca cel care le-a spus asta zicea ceva despre o lege apărută in 2009, care făcea referire la imobilele preluate abuziv fără titlu. Singura lege pe care am găsit-o eu cautind pe net a fost legea 1/2009, care completa legea 10. De aceea m-am referit la ea in primul meu post
Buna ziua. Strabunica mea a primit ca zestre, prin dota scrisă, de la părinții ei o casa si terenul aferent. Pentru ca s-a maritat cu un boier si avea si alte proprietăți, strabunica a lăsat-o pe sora ei, impreuna cu copiii acesteia, sa stea in acea casa. Fără sa le dea vreodată in scris dreptul de proprietate asupra casei sau terenului. La nationalizare, strabunica si sotul ei, boierul, au pierdut toate celelalte proprietăți. Li s-a stabilit domiciliu forțat in alta localitate, unde au luat-o de la zero. Speriata de furia comunistilor împotriva mosierilor, nu a revendicat niciodată casa si terenul primite ca zestre. Acolo au rămas sa locuiasca sora strabunicii si copiii acesteia. Strabunica a murit in 1971. Fata ei, bunica mea, nu a revendicat nici ea zestrea mamei sale, tot de frica comunistilor. După revolutie, cei care au stat in casa au devenit proprietari prin uzucapiune, pe motiv ca nimeni nu le-a tulburat posesia 30 de ani. Bunica mea a inițiat actiuni in instantele românești si la CEDO, fără succes. Acum, cineva ne-a zis ca, prin modificarile aduse legii 10 in cursul anului 2009, mai precis prin adaugirile referitoare la imobilele preluate abuziv fără titlu, avem șanse reale sa redobindim proprietatea strabunicii. Mă puteți ajuta, va rog, cu o sugestie? Multumesc