avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate micael108

Activitate micael108

Va rog sa-mi indicati daca exista legislatie privitor la relatiile intre vecini cu referire la nivelul zgomotului produs intre gospodarii. Am incercat sa discut cu vecinul, care are in curte 2 caini un caniche si un ciobanesc carpatin, am fost primit cu multa ostilitate si lipsa de respect. Am fost trezit de multe ori noaptea de latraturile interminabile ale cainelui cel mare si va dati seama ca dupa ce am fost trezit numai somn nu urma. Acum in perioada caniculei cainele doarme si este toropit ziua iar noaptea incepe "spectacolul". Ferestrele mele sunt orientate spre curtea si respectiv cusca cainelui. Ma gandesc sa apelez si la ajutorul preotului pentru o discutie prin intermediar dar vreau sa stiu ce legi exista privitor la cele expuse de mine. Va multumesc
In Regulamentul de aplicare a O.U.G.195/2002 se prevad cu claritate situatiile pentru care se face oprirea in trafic(al.1art182/H.G.R.1.391/2006). Obligativitatea de a te supune testarii aerului expirat este prevazuta in cazul accidentelor de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale - art.186/H.G.R.1.391/2006. Rezulta ca atat timp cat nu s-a produs nici un incident, nu exista suspiciunea ca ai fi sub influenta alcoolului si nu esti obligat sa te supui vreunei testari si deci sa participi la acest circ cu oameni care asteapta la rand sa-si sufle plamanii intr-un aparat pentru a-si putea continua calatoria(somnul). Multumesc!
:D da asa ma gandesc si eu dar daca acceptam mereu ca lucrurile sa mearga dupa cum ni se pare noua, s-ar putea ca in viitor sa fie "normal" ca politistul sa nu-ti permita sa conduci daca esti incruntat.
Eu nu pun in discutie oprirea si verificarea documentelor ci cererea de a sufla in alcooltest fara a fi incalcat nici o norma rutiera.
Din raspunsurile si "retorica" dvs inteleg ca de fapt nu exista specificat in lege ca pot fi oprit pentru a fi testat in vederea stabilirii alcoolemiei. Tot asa de bine ar putea sa ma opreasca sa ma intrebe daca nu doresc un pahar cu apa sau daca am tensiunea in limite normale. Deci in afara de al (1)art 182/H.G.R1.391/2006, care prevede conditiile in care se face oprirea nu exista alt articol care sa le permita domnilor agenti sa-mi "masoare greutatea". Inseamna ca ce au facut astazi e un abuz?
V-as ruga sa-mi spuneti si legea care prevede acest lucru pentru ca eu nu am gasit-o. Multumesc!
Astazi am fost oprit in trafic de catre un echipaj de politie care dupa ce mi-au cerut actele la control, au cerut sa suflu in testerul respectiv. Stiam ca pentru a fi oprit, este necesar sa fi incalcat o regula de circulatie. Respectivii agenti au constatat ca am toate documentele in regula si as dori sa stiu in baza carei legi mi-au cerut sa fac testul alcool? Personal m-am simtit jignit asteptand la rand impreuna cu alti 2 soferi care nici ei nu incalcasera nici o norma rutiera, sa suflam intr-un aparat pentru a fi lasati sa circulam mai departe. Inteleg ca in cazul unei incalcari a normelor rutiere sa se stabileasca daca soferul este sau nu influentat de alcool, dar ce se intampla acum de fapt? Asta inseamna ca zeul politist poate sa te opreasca din 10 in 10 m sa-ti verifice alcoolemia ?
ca sa fiu mai explicit, in '98 nu am fost intabulat cu apartamentul respectiv din Zalau. Intabularea a inceput in acea zona prin '99 dupa ce eu vandusem, asa cum facea toata lumea, apartamentul printr-un proces verbal de mana. Eu nu am cum sa probez ca sunt proprietarul acelui apartament asa cum se sugereaza mai sus. Nici nu doresc sa fac acest lucru. Pur si simplu doresc sa fiu lasat in pace. Nu am in proprietate decat actuala locuinta, nici nu am dispus vreodata de mai mult de o locuinta, nu am fost chemat pentru o asa zisa conciliere nicaieri, pur si simplu ieri am gasit la usa de la intrare citatia de la tribunalul Zalau unde am locuit acum 13 ani. Am distrus toate chitantele si hartiile de utilitati de acum 10 ani in urma si atunci cred ca a disparut si respectivul proces verbal de mana.Multumesc!
Multumesc pentru raspunsuri. Intr-adevar nu am primit nicicand si niciunde acea "invitatie la conciliere" In perioada '98 inca nu incepuse procesul de intabulare in zona respectiva asa incat procesele verbale de vanzare cumparare se faceau "de mana". Datorita serviciului am schimbat domiciliul de 2 ori din '98 pana acum si bineinteles ca am facut aceasta la birouri notariale.
Nu cunosc exact ce documente au depus cei de la firma de apa din Zalau, din Citatie stiu doar titlul acestora.