avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1560 soluții astăzi
Forum Activitate pop lili

Activitate pop lili

Discuție s.o.s
Reconstituire ......Comisia Judeteana de fond funciar mi-a reconstituit un drept de proprietate ce ne-a fost preluat abuziv in anul 1950. La noi nu a fost C.A.P., bunica si cei trei fi a ei au fost dusi 7 ani la canal la Poarta Alba , iar primaria l-a ocupat abuziv tot. Am cheltuit 50000 de euro in cei 10 ani prin instantele de judecata fiindca conducerea primariei nu ne-a vrut inainta cererile, ci prin mai multe ilegalitati la atribuit unei firme pt.asi mari veniturile .C.J. a stabilit conform referatului intocmit de C.L. sa primim inapoi terenul liber iar pt. terenul ocupat sa primim teren la schimb .Proprietatea bunici consta in 11 nr. top.din care 8 au fost trecute la stat(5000 mp ) si edili l-au facut cadou la o firma si trei nr top (4000 mp)este bunica proprietar iar edili nu l-au putut face cadou la firma . Avem proces prin care solicitam obligatia de a face deoarece si acest edil refuza sa ne puna in posesie ,l-ar atribui la firma dar nu poate ca este proprietar bunica.
Ce art. de lege trebuie sa invoc ?....pt ca instanta sa-l oblige pe primar sa ma puna in posesie pe terenul care este si in prezent proprietar c.f. bunica datorita faptului ca firma a ocupat abuziv 300 mp .,alt vecin 200 mp ,si Consumcoop 400 mp ( in casa bunici ) sau se poate ca primaria sa-mi de-a teren la schimb din proprietatea comunei pt.acesti trei care nu detin nici un act l-au ocupat abuziv ? Ultima carte care o mai poate juca acest primar ca firma sa nu plateasca nici acesti 300 mp fiindca ceilalti edili i-au atribuit cele 8 nr.top, prin mai multe ilegalitati a facut-o proprietar .
Poate cineva sa-mi i-a acesti 4000 mp care este proprietar bunica? se poate sa fiu pusa in posesie pe terenul ocupat abuziv (firma ,vecin si COOSUMCOOP 900mp ) ? i pot instanta obliga sa-mi plateasca terenul fiindca eu as dori sa mi-l elibereze cel ce l-au ocupat abuziv ?...
Cum pot intra in posesia terenului si in baza carui art. de lege?