avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate ad75ria

Activitate ad75ria

autorizatia nu coincide cu realitatea
la vremea respectiva (1996) nu s-a deplasat nimeni din partea Primariei ptr a dispune incetarea lucrarilor . Reclamatia acelui vecin a venit undeva prin 2000-2001.
Acum in 2011, Politia Locala a venit la o alta reclamatie (o gradinita care functioneaza la scara vecina tot la parter)si cu aceasta ocazie au lasat somatii tuturor vecinilor care aveau construite balcoane la parter.
Acest articol 32(1) nu prea se aplica in cazul meu ptr ca nimeni nu s-a sesizat in 1996 si nici nu exista vreo impunere de incetare a lucrarii .
In anul 1997 am achizitionat un apartament situat la parter, apartament care are un balcon construit de vechiul proprietar.In 1996 constructia a inceput fara autorizatie apoi in urma unei reclamatii facute de catre un vecin ,acesta incearca sa intre in legalitate si face demersurile catre primarie(certificat de urbanism , autorizatie etc) astfel incat in 2001 obtine o autorizatie de construire a unui balcon sub balcon deja existent , fara intrare din exterior.Specific faptul ca contractul de vanzare cumparare a apartamentului avea o clauza de intretinere pana la moarte astfel incat eu urma sa devin proprietar de drept dupa decesul acestuia care a survenit in 2005.
In mai 2011 primesc o instiintare prin care sunt chemata la Serviciul urbanism din cadrul Politiei Locale in care mi se aduce la cunostinta ca trebuie sa ma prezint la sediul lor cu toate actele solicitate ( autorizatie de constructie etc).M-am prezentat si am fost amendata cu 1000 ron si mi-au comunicat ca trebuie sa fac demersuri ptr a intra in legalitate . (La sfatul unu coleg am contestat amenda in tribunal in cele 15 zile impuse de lege si mi s-a fixat termen in octombrie 2011.)Problema este ca in momentul in care am ridicat certificatul de urbanism am constatat ca mi se permitea sa construiesc (desi balconul exista de mai bine de 15 ani ) doar pe lungimea trotuarului perimetral si fara usa de acces din exterior.Am revenit la acel inspector de la primarie si l-am intrebat daca poate modifica certificatul de urbanism , intrucat doresc sa concesionez terenul pe care era extinsa constructia (aprox 6 m patrati).Raspunsul a fost un NU agresiv . ( mi s-a aruncat in fata faptul ca atunci cand am achizitionat apt. am preluat si obligatiile si indatoririle)
Intrebari :
1. am vreo sansa sa intru in legalitate cu aceasta constructie ?
2.pot sa concesionez acei 6 metri si daca da , in ce conditii ?
3.daca nu pot intra in legalitate , cum poate actiona Primaria asupra mea avand in vedere faptul ca proprietar de drept am devenit in 2005 iar constructia este mai veche de 10 ani ?

Multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde.