avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate rolin

Activitate rolin

Am citit mare parte din materialele expuse,insa tot nelamurit sunt.Mai exact vreau sa stiu exact care sunt pasii de facut conform ultimelor modificari aparute in legislatia europeana.In anii trecuti am mai lucrat cu firma olandeza pe baza de contract si complectand formularul E101.Nu am avut probleme,nu am fost controlati,totul a decurs bine.Firma din romania am suspendat-o in urma cu aproape doi ani,din cauze bine cunoscute,criza si efectele ei,momentan ma gandesc sa o redeschid,pentru a putea continua colaborarea cu firma olandeza.
Proiectele nu sunt pe perioade mari de timp,2-3 luni,se asigura cazarea de catre partea olandeza,eu vin doar cu oamenii si ne platim mancarea si parte din transport.In anii trecuti angajam pe perioada respectiva,personalul necesar,pe o perioada determinata.Nu am avut probleme cu fiscul,mi-am platit la zi datoriile catre stat,taxele catre asigurarile de sanatate si pensie pentru muncitorii angajati.Din cate am citit,s-au schimbat regulile si nu stiu daca mai merita sau nu sa redeschid firma si care sunt modalitatile si pasii ce urmeaza sa-i fac.Se anunta pentru toamna 1-2 proiecte,germania si austria,posibil cam in aceeasi perioada.Contractul se face intre firma romana si cea olandeza,detasarea muncitorilor si munca propriu zisa pe teritoriul germaniei,respectiv austriei.
Domeniul in care ne desfasuram activitatea este,amenajari interioare,montarea si dotarea caselor de vacanta,parcurilor de vacanta,cu mobila si accesoriile din bucatarii,cu tot ce este necesar.Adica dupa plecarea constructorului,noi dotam casele de vacanta cu tot ce este necesar si predam parcului sau proprietarului,casa la cheie.
Astept,daca este posibil un raspuns clar a ceeace trebuie sa fac sa lucrez in conditii legale,pentruca sunt nevoit sa incep activitatea si nu-mi permit sa pierd aceste doua proiecte.
Multumesc mult pentru rabdarea de a citii mesajul meu si pentru raspunsurile ce le voi primi.