avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Activitate todoran13

Activitate todoran13

Alex_Munteanu a scris:

Cartea de idetintitate a dvs a fost eliberata de Serviciului Public Comunitar Local de Evidenta a Persoanelor (SPCLEP) chiar daca pe CI-ul dvs (probabil model vechi) este trecut Politia Minicipiului Timisoara.


Multumesc mult pentru lamurire.
Adrian.Tudor a scris:

Contestatia este dreptul dv si nu vi-l poate anula nimeni.Dar sansele de reusita sunt minime deoarece este luata in consideratie fapta si nu greselile din PV. Ca sa contestati nu va costa nimic dar daca va angajati avocat o sa platiti ceva, nu sunt tarife standard.


Daca eu contest validitatea PV-ului ar trebui sa se ia in considerare acest fapt, doar ca nu stiu daca in cazul meu e totusi valabil, ar fi prima data cand m-as adresa justitiei.
Ma gandesc sa contest si faptul ca nu trebuia sa fiu amendat, dar ma voi consulta mai intai cu un avocat. Din experienta altora am vazut ca se castiga destul de des pe greseli de completare a PV si acesta se declara nul. Va multumesc pentru raspuns si pentru interes.

De asemenea OG 2/2001 spune ca daca fapta nu este grava aceasta se va sanctiona cu avertisment, iar in cazul meu chiar nu este grava, era loc mai mult de 1 metru pe trotuar doar ca mai era si un copac undeva spre coltul masinii.
As putea sa cer transformarea amenzii in avertisment pe acest considerent?
pneagu a scris:

Decat sa cautati atatea chichite PV (trebuie completat conform cerintelor legale), mai bine cautati un loc unde parcarea era permisa. Se fac si poze in asemenea situatii asa ca trebuie sa fiti sigur ca nu era parcata pe trotuar.
Incercati totusi, este dreptul dv. de a contesta. Rezultatul final nu poate fi stiut.


Daca doriti pot sa va trimit personal poze facute de mine cum am parcat (e adevarat e si pe trotuar dar este loc pentru pietoni si zona nu este oricum circulata de pietoni, existand un trotuar paralel in parc la 10 metri distanta) si din cate stiu legile sunt facute pentru a face un bine societatii, nu pentru a lua in mod absurd banii oamenilor, dar chiar nu are rost sa discutam despre asta.
Tot timpul caut sa respect legile, dar dupa ce patesti asa ceva ramai cu un gust amar.
Am fost amendat cu 300 lei (jumatate din minimul de 600 lei) + taxa deblocare roata de 105 lei pentru parcare pe trotuar.
Nu intru in detalii cum ca din punctul meu de vedere masina nu era parcata pe trotuar, dar vreau sa-mi spuneti va rog daca am sanse sa anulez procesul verbal in instanta pentru ca nu sunt completate campurile "ocupatia" si "locul de munca", campuri obligatorii conform art 16 din OG 2/2001, iar in campul emitent carte de identitate este pretiparit "SPCLEP", iar cartea mea de identitate a fost emisa de "Politia Municipiului Timisoara" si nu de "SPCLEP Timisoara".
De asemenea va rog sa-mi spuneti daca este nevoie de un avocat pentru a contesta acest proces verbal, care ar fi costurile totale si care sunt sansele reale.
Va multumesc frumos.