avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1891 soluții astăzi
Forum Activitate Boriss

Activitate Boriss

Răspuns la discuția marirea pensiei alimentare
Doamna Avocat,
Una peste alta pot respinge cererea ei de marire a pensiei alimentare pe motivele pe care le-a invocAT EA ?

Multumesc
Răspuns la discuția marirea pensiei alimentare
In citatie scrie asa:

NT CU MENTIUNEA DE A DEPUNE INTAMPINARE OBLIGATORIU. (atat nimic mai mult nici un termen nimic)

iar la motivele actiunii scrie urmatoarele:

La stabilirea pensiei din 15.01.2009 s-au avut in vedere nevoile minorului .aceasta situatie in fapt s-a schimbat ,nevoile minorului ,care este in varsta de 2,5 ani au crescut ,copuilul urmand sa mearga la CAMIN,ir eu ,ca si reprezentant al minorului realizez venituri doar din somaj in acest moment, deaceea solicit aceasta majorare a pensiei alimentare.
In drept imi intemeiez actiunea pe dispozitiile art 44 raportat la art 94 codul famioliei.

Cam asta e citatia si motivul
ce nu inteleg este dc da copilu la cresa dak ea e in somaj ???
Astept cu nerabdare un raspuns din partea voastra :)
Mai mentionez ca pe 5 august la 8.30 e infatisarea ce intampuinare sa mai trimit prin posta ....se poate depune direct la fatza locului???

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția marirea pensiei alimentare
Pot face intampinare cu respingerea cheltuielilor de judecata in ziua procesului deoarece este in alexandria iar eu sunt din otopeni ,sau trebuie sa ajung innainte acolo pt acest lucru ???
Răspuns la discuția marirea pensiei alimentare
Pensia s-a stabilit in lipsa mea pt neprezentare canu am avut posibilitatea sa ajung la proces ,copilu la pastrat ca asa a vrut ea a ramas gravida si a plecat..asta ai era scopu probabil...faptu e consumat....
pe vremea aia nu lucram ..cel putin asa imi amintesc ...si nici acum nu o fac...ma intretin parintii stau la ei nu am nici un venit de hahaa asa ca .......
Răspuns la discuția marirea pensiei alimentare
;) va multumesc mult pt raspunsuri ,mi-ati fost de mare ajutor.
Multa sanatate
Răspuns la discuția marirea pensiei alimentare
a mai si cerut cheltuieli de judecata ....cam cat insseamna astea ...eu ma prezint singur la proces deoarece nu am un avocat ..nu mi-l permit sincer sa fiu....este vreun impediment???
Răspuns la discuția marirea pensiei alimentare
=D> dar trebuie sa duc la judecatorie vreun act anume sa dovedesc acesct lucru cum ca nu am nici un venit sau se poate da o declaratie pe rpropria raspundere ???
Am un copil cu fosta prietena ,dupa 2 ani de la stabilirea pensiei alimentare ea a m-a chemat in judecata pentru marirea pensiei copilului.eu nu lucrez de peste 1 an de zile .... ce pot face sa nu se mareasca pensia alimentara

Multumesc anticipat