avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1219 soluții astăzi
Forum Activitate iuliaanamaria

Activitate iuliaanamaria

Imi doresc foarte mult sa devin avocat, mai am doi ani de facultate, intentionez sa dau examen la barou cand termin fac.si masterul. As vrea cateva detalii despre activitatea dvs., spre exemplu: ce ramura a dreptului este cea mai cautata, cum va gasiti clientii, ce anume va place si va motiveaza sa faceti aceasta meserie destul de controversata, din cate aud in jurul meu, daca in mod obisnuit, lunar, sa zicem, castigati un 1000-2000 lei cat sa va intretineti fara sa fie nevoie sa apelati la mamici, tatici sau alte surse. Vin si eu ca si multi alti tineri absolventi de drept, cu sacul la pomul laudat, dar as vrea sa stiu ttusi cu ce se mananca aceasta meserie de la niste oameni care o si practica. Cat este de greu sa devii cunoscut ca avocat? Cat este de greu sa intri in avocatura de bussiness, cum intri dupa ce devii avocat (definitiv sau stagiar) daca nu ai fost ales de ei inca din facultate?
Cum decurg lucrurile la instanta in realitate?
Imi puteti recomanda un anume stil de a aborda materiile? Mi se pare crima sa le "tocesc". Ce ar trebui sa am in vedere inca de acum, pentru a deveni un avocat bun?
Din experienta dvs,ce sfaturi, recomandari sau dimpotriva :) ati da unui posibil viitor coleg?
Multumesc frumos si mult succes tuturor.