avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Activitate vali_ff

Activitate vali_ff

Stiu ca Concediul prenatal si postnatal se plateste 85% din salariul brut, dar exista o limita pana la care se plateste cat la suta din salariu?
La un salariu brut de aproximativ 9500 lei care este suma pe care ar trebui sa o primesc?

Conform
OUG 158/2005
CAP. 4 Concediul si indemnizatia de maternitate

ART. 23 (1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcina si lauzie, pe o perioada de 126 de zile calendaristice, perioada in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate.
(2) De aceleasi drepturi beneficiaza si femeile care nu se mai afla, din motive neimputabile lor, in una dintre situatiile prevazute la art. 1 alin. (1), daca nasc in termen de 9 luni de la data pierderii calitatii de asigurat. Faptul ca pierderea calitatii de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei in cauza se dovedeste cu acte oficiale eliberate de catre angajatori sau asimilatii acestora.
(3) In situatiile prevazute la alin. (2), baza de calcul a indemnizatiei de maternitate se constituie din media veniturilor lunare pe baza carora s-a calculat contributia pentru concedii si indemnizatii, din ultimele 6 luni anterioare datei pierderii calitatii de asigurat, cu respectarea prevederilor art. 10.
ART. 24 (1) Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.


dar nu specifica o limita , daca cumva exista.
Buna ziua.
Am si eu cateva intrebari pentru dumneavoastra. Mama mea este nascuta in 10.07.1957 si ar dori sa iasa la pensie la termen sau anticipata, anul acesta. Lucreaza din anul 01.071975 pana in prezent . Din 01.061993 pana la 01.08.1998 a avut spor conditii grele de munca si conditii nocive.
Va rugam sa ne spune-ti daca poate iesi la pensie la limita de varsta sau anticipat?
Va multumesc anticipat.