avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Activitate maria0802

Activitate maria0802

Răspuns la discuția partaj, rog ajutor!!!
Multumesc, a trecut deja un an si jumatate de cand am solicitat ajutor... la vremea cand aveam nevoie, nu a raspuns nimeni.
Pana la urma am iesit evident in pierdere, nereusind sa-mi recuperez nici macar un sfert din bunurile si sumele de bani cheltuite... ba inca si acum fostul sot are impresia ca mi-a facut o enorma favoare ca a fost de acord sa-mi restituie o parte din bunuri.
Pe scurt, mostenirea am pierdut-o, la fel si sumele de bani investite in proprietatea lui. Am facut o estimare a valorii bunurilor achizitionate in comun, fiecare a luat ce avea mai multa nevoie si mi-a platit diferenta pana la 50% din valoare.
Chiar si avocatul m-a sfatuit sa nu cer mostenirea, fiindca el poate veni cu martori rau intentionati (mincinosi de-a dreptul), iar procesul si cheltuielile aferente pot depasi binisor suma pe care ar fi trebuit sa o recuperez. Asa incat, trag linie si spun ca am muncit cativa ani gratis... probabil nu sunt singura.
Cu aceasta, eu consider subiectul incheiat.
Multumesc
M-am inteles cu sotul meu sa divortam de comun acord, iar partajul sa-l facem la notariat. Acum el s-a razgandit, sfatuit probabil de rudele lui, si m-a dat in judecata, atat pentru divort, cat si pentru partaj. Ca bunuri mobile (pentru ca imobilul in care locuim este al lui dinainte de casatorie) a pus pe lista foarte multe dintre obiectele cumparate de mine inca dinainte de a ne casatori (dar locuiam impreuna). Nu am pastrat chitante, facturi...(nu ma gandeam ca vom divorta!). Am doar un act de succesiune care atesta primirea unei sume de bani. Banii respectivi au fost cheltuiti cu zugraveli, reparatii si amenajari la apartament si masina (care sunt ale lui), cumparari de mobila (o parte second-hand, de la o fosta colega de serviciu, o parte noua si o parte mobilier modular, pe care l-am proiectat si asamblat acasa), accesorii de iluminat, covoare etc (pentru care, repet, nu am pastrat chitantele, din pacate!) Problema e ca aceasta suma as vrea s-o recuperez, macar in mare parte, daca nu integral. Cum pot face asta?