avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters218711

Activitate ContSters218711

Răspuns la discuția \"consultanta\"
Multumesc pentru sfaturi .
Proba de lucru este pentru pus gresie si faianta , pentru vopsit , pentru sudori , etc.
"Consultantul" este din RO , angajatorul este din UE .
"Consultantul" nu are nici un amestec in contractul de munca , perioada de proba, proba de lucru , etc.
El a fasificat un CV pentru a trimite un candidat pentru un post oferit de un angajator strain , si pentru a incasa , rapid , niste bani .
Răspuns la discuția \"consultanta\"
Nu v-am specificat postul pentru care am plecat . Pentru o perioada de proba , angajatorul trebuia sa-mi intocmeasca un contract , conf. legilor UE in vigoare , unde este specificata perioada de proba .
Citind cv-urile , si-a dat sema de inselaciune , mi-a spus : "consultantul" a transmis date
false .
Am toate probele care demonstreaza smecheriile "consultantului" si m-a indoiesc ca in Romania se va intampla ceva impotriva acestora !
Din pacate , am intalnit si alti romani , care au fost "consultati" la fel , dar de catre "consultant" diferit ! Deci , este o practica folosita de unii in Romania !
Voi consulta un avocat , aici unde sunt nu in RO , si voi incerca sa fac tot posibilul sa actionez impotriva "consultantului" aici . Aici nu va mai ajunge si nici nu va mai putea sa ofere "ciubuc&spaga&relatii" , asa cum , poate , se bazeaza ca poate face in RO !
Multumesc pentru consultanta .
Răspuns la discuția \"consultanta\"
Stimata Doamna ,
Imi cer scuze , dar nu intelegeti sau nu vreti sa intelegeti .
Cand m-am prezentat la angajator , m-am prezentat si cu CV-ul , pe hartie .
Acesta , a observat ca experienta din CV-ul meu nu este identica cu cea prezentata in CV-ul trimis de catre "consultant" . Angajatorul , nu m-a supus unei probe de lucru sau a unei perioade de proba , ci nu m-a mai angajat ! Din cauza CV-urilor care , unul dintre ele , este mincinos sau amandoua sunt mincinoase .
Experienta acumulata in munca se poate proba cu acte doveditoare , contracte de munca, carte de munca , diplome , etc.
Daca nici acum nu m-am exprimat clar si pe intelesul dvs., imi cer scuze !
O seara buna !
Răspuns la discuția \"consultanta\"
Stimata Doamna ,
Un exemplu : un consultant resurse umane cu vechime de 1 an cauta un job . Totul este ok , "consultantul" are oferta pentru un post de consultant resurse umane dar angajatorul cere vechime si experienta in munca de min 5 ani . "Consultantul" cosmetizeaza cv-ul , cum ca aveti cei 5 ani experienta , ajungeti la angajator care , observa ca cv-ul a fost modificat ( el nu stie cine l-a modificat) si hotareste sa nu va angajeze . Dumneavoastra ati achitat , in avans , pentru acest job , plus cheltuieli de transport,etc. suma de 2000€ ! Cine este vinovat ? Cum se numeste aceasta "consultanta" ? Cine plateste ?
Sper ca am fost scurt si la obiect . Va multumesc .
Răspuns la discuția \"consultanta\"
Multumesc pentru raspuns .
Imi cer scuze , dar dupa mai bine de 10 ani munciti "afara" am ajuns la concluzia ca in RO nimeni nu mai face sau nu mai vrea sa faca nimic . Imi cer scuze , este doar parerea mea .Credeti ca Politi sau Parchetul nu cunosc toate aceste situatii ? Am vazut la tv si am citit in presa o multime de cazuri de inselaciune,sclavagism,etc. , cazuri petrecute cu cetateni romani trimisi la munca in strainatate de acesti "consultanti" , legali sau/si ilegali . Nu cunosc rezolvarea vreunei situatii de acest gen de catre Politie si/sau Parchet , etc.
Ex.: Brasovul este plin de astfel de "consultanti" ! Este plin si de firme serioase .
Nu sunt atat de naiv sa cred ca nimeni nu aude sau nu vede !
Ati auzit dvs. vreun politician roman care sa se bata in Parlament pentru rezolvarea acestei situatii ? Povesti si lupta pentru voturi + €€€ cat mai multi !
Imi cer din nou scuze si pentru ca am deviat un pic de la subiect , dar asta este viata din RO !
Ma intreaba strainii cum pot trai romanii cu salarii de 300€ cand preturile sunt la fel sau mai mari decat in multe tari din UE !!!
Răspuns la discuția \"consultanta\"
Multumesc.
Pentru a se ocoli legea , deoarece recrutarea si selectia de personal pentru munca in strainatate implica anumite reguli,legi,etc. , se foloseste contractul de consultanta .Si pentru un comision destul de bun , societati si persoane din RO fenteaza legea . Cunosc situatie unde , Politia Romana a declarat ca cel in cauza , consultantul , este "curat ca lacrima" si deci ii acorda NUP ! Acesta continua "consultanta" si publica oferte de munca nereale !
Răspuns la discuția \"consultanta\"
Multumesc pentru raspuns .
Mai precis , se cauta o anumita profesie si experienta min.5 ani , iar in CV am "lucrat" part-time pe aceasta profesie , ilegal , fara contract de munca si nu am dobandit nici un fel de calificare nationala/internationala. Eu am trecut-o in CV , am precizat toate acestea , iar "consultantii" au modificat si au trimis la angajator , in strainatate , cum ca as avea experienta de 5 ani in aceasta profesie . Asta deoarece , aveau o oferta pentru acest job , iar eu "picasem" cald pentru un job in strainatate in domeniul HoReCa. Ajuns la fata locului , angajatorul si-a dat seama imediat ca eu nu am experienta si m-a dat afara , precizand ca , "consultantul" i-a transmis date nereale . Acest joc al oferit de acesti "consultanti" m-a costat 2000€. Multumesc pentru raspuns
Societati care fac recrutare si/sau selectie de personal pentru munca in strainatate , prin contracte de consultanta ! , modifica ! CV-urile pentru a plasa cat mai urgent si de a incasa sumele , destul de consistente , imediat .
Daca exista dovada ca CV-ul a fost "modificat" ce se poate face ?
Multumesc.
Buna ziua ,
Va rog , caut un avocat roman care locuieste si profeseaza in UK .
Am probleme de munca in UK.
Va multumesc .