avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Activitate trandafirialbastru

Activitate trandafirialbastru

Răspuns la discuția custodie minor
Multumesc frumos pentru raspuns,dar spuneti-mi va rog daca puteti,se poate discuta de o custodie provizorie pana la definitivare si daca pot lua baiatul in Anglia.Aici am toate conditiile sa creasca,gradinita,parcuri de joaca si mai ales ca am si locuinta.Baiatul cel mare era la un pas sa ramana repetent,iar acum e la colegiu,vrea sa devina avocat.Sotul lucreaza in italia la o ferma cu cazare si masa,nu are locuinta.Mama soacra vrea sa ma dea in judecata pentru cel mic,desi eu am trimis in fiecare luna bani si pachet ptr cel mic.Ce sanse credeti ca pot avea.va multumesc din suflet
Discuție custodie minor
Buna dimineata!!!Imi puteti spune va rog,cat dureaza(ca termen) o ordonanta presedentiala pentru custodie minor si ce sanse am sa-l am cat mai repede???Mentionez ca eu sunt in Anglia iar sotul in Italia.Minorul este cu bunica paterna.Am incercat sa-l iau pe cale amiabila,dar nu am reusit.Noi ca parinti nu mai suntem impreuna de 3 ani.Chiar astazi merg la Londra pentru a face procura Doamnei mele avocat in ceea ce priveste divortul si custodia minorului.Mentionez ca mai am un minor cu mine dar il vreau si pe cel mic.Cu speranta ca m-am exprimat pe intelesul dumneavoastra,va multumesc anticipat
Discuție buna ziua
ma numesc Florentina.as dori daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns la o intrebare.Imi pot lua copilul din tara fara procura tatalui???Mentionez ca inca nu sunt divortata,am 2 copii,unul este cu mine la dorinta lui,iar celalalt fiind prea mic,are aproape 4 ani,a ramas in tara si plange dupa mine si eu dupa el(eu fiind in Anglia acum,am serviciu,casa si toate conditiile sa-mi cresc copii,cel mare 15ani,deja este la scoala).Tatal copiilor e in Italia si nu are conditii sa-i ofere celuilalt copil si nici mie nu vrea sa mi-l dea.Mentionez totodata ca intentionez sa introduc actiune de divort si custodia copiilor,numai ca va fi cu siguranta un proces fffff lung.Ce sanse am sa-mi iau copilul cat mai repede de acolo,mai ales ca fosta soacra ma tot ameninta de parasie de domiciliu si rapire de minor,avand procura tatalui,dar aceasta expira peste 3 saptamani.Baiatul cel mare nici nu vrea sa auda sa se intoarca in Romania.Va multumesc din suflet ptr ajutor