avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1056 soluții astăzi
Forum Activitate animaria11

Activitate animaria11

Răspuns la discuția Nu pot divorta
Va multumesc pentru suportul acordat! Pe baza informatiilor primite, pentru moment voi incerca sa fac tot posibilul pentru a obtine certificatul de casatorie in original. Astept si un raspuns din partea Ambasadei Romaniei in Arabia Saudita, pe baza caruia ma voi mai lamuri care este directia mai simplu de urmat.

Tocmai am fost informata de catre sot ca ar divorta in Irak. Nu stiu insa daca este si veridic. Certificatul de casatorie nu ramane la autoritatile straine care emit hotararea de divort, asa cum se procedeaza si in Romania? Daca sotul eventual divorteaza in Irak, cum mai pot eu recunoaste (si aceasta daca e posibil) intai casatoria si apoi hotararea de divort?
Răspuns la discuția Nu pot divorta
1) Din pacate nu pot inregistra casatoria in Romania, forurile romane (incluzand Ambasada noastra, care se supune legilor romanesti) nu recunosc casatoriile facute in Curtile Islamice (a nu se intelege casatorie religioasa), iar noi NU suntem casatoriti si in Ambasada romaneasca (nu am certificat de casatorie romanesc).
2) O a doua problema este ca nici macar nu sunt in posesia certificatului de casatorie original emis in Oman (detin numai niste copii Xerox), deoarece se afla la sot, iar acesta nu doreste momentan sa divorteze.
Din cate stiu, in cazurile posibile (nu si al meu) procedura de recunoastere a casatoriei in Romania se poate face numai de catre cetateanul roman (nu de catre alte persoane) si este indicat ca orice schimbare de stare civila a cetatenilor romani sa fie adusa la cunostinta starii civile din Romania. In cazul meu cum?
Bineinteles ca nu vreau sa imi asum raspunderea unei declaratii false, de aceea caut solutii la problema mea. Mai mult decat atat, sunt o persoana cu constiinta morala si care respecta legea.
Ce pot face???
Multumesc pentru ajutor!
Răspuns la discuția Nu pot divorta
Multumesc pentru raspunsul prompt! Inteleg ca nu as avea probleme pe viitor daca ma casatoresc in orice alta tara in afara Omanului si eventual Siriei.
As fi vrut sa existe o modalitate de a divorta si in cazuri de acest gen..Singura posibilitate pe care o stiu ar fi sa obtin din nou rezidenta pe teritoriul Omanului.
S-a mai confruntat cineva cu astfel de situatii?
Discuție Nu pot divorta
Sunt casatorita in Oman (Sultanatul Omanului) cu cetatean irakian – certificatul de casatorie este emis de catre autoritatile omaneze pe timpul rezidentei noastre acolo. Aflata temporar in Siria, am incercat la un moment dat recunoasterea si transcrierea certificatului de casatorie la Ambasada Romaniei din Siria. Ambasada nu a transcris certificatul de casatorie emis in Oman, chiar daca acesta era de asemenea recunoscut de catre autoritatile siriene (Ambasada siriei din Oman si apoi Ministerul Afacerilor Externe al Siriei). Nu am obtinut transcriere sau certificat de casatorie romanesc.

1) Care este posibilitatea de a divorta, avand in vedere ca amandoi nu mai locuim in Oman (eu locuiesc in Romania si el in Siria), deci nu mai beneficiem de rezidenta in Oman? Stiu ca autoritatile romane trebuie mai intai sa recunoasca casatoria, dupa care sa se poate inainta divortul.
2) Ce se intampla in cazul in care nu mai pot divorta si vreau sa ma casatoresc in Romania sau in oricare alta tara cu exceptia Omanului? Se considera bigamie?

Multumesc!