avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate popion

Activitate popion

In cazul asta cum pot sa chem in judecata pe cineva despre care nici nu stiu daca traieste sau daca a existat macar.
Oricum avocatul nu a zis nimic de treaba asta.
pai atunci la ce mai invoca uzucapiunea?
Din cei noua mostenitori mai traieste unul singur. 3 erau deja decedati in 1956, iar 3 nu au avut copii. De ceilalti mostenitori (veri ai mamei) nu stim nimic, daca mai sunt in viata sau nu. Oricum nu stiu daca mai conteaza atita timp cit ei nu au facut nici un demers timp de 40 de ani.
Am vorbit cu un avocat si vrea sa se foloseasca de uzucapiune si nu prea sunt convins ca e bine. Ar putea sa-mi spuna cineva ce parere are?
Am vorbit cu un avocat si vrea sa se foloseasca de uzucapiune si nu prea sunt convins ca e bine. Ar putea sa-mi spuna cineva ce parere are?
Am uitat sa spun ca sunt in posesia actului de vinzare cumparare intocmit in 1902 cind a cumparat casa starbunicul meu.
Ddin pacate notarul mi-a spus ca in aceste cazuri el nu mai poate face nimic si trebuie sa deschid o actiune judecatoreasca deoarece s-ar putea sa mai existe mostenitori. Are cineva idee cum ar trebui sa procedez?
Am o problema foarte mare. Parintii mei detin o casa fara a avea acte de proprietate asupra ei. Casa respectiva a apartinut strabunicului care a avut 10 copii. Dupa decesul strabunicului in 1952 casa ia revenit bunicului meu dar fara a se dezbate mostenirea, ceilalti frati renuntind la orice pretentie dar fara a intocmi acte notariale. In 1964 decedeaza si bunicul meu casa raminind mamei mele care obtine din partea a 2 din cei 10 frati ai bunicului renuntari la mostenire autentificate prin notariat dar nu mai continua procedura de dezbatere a mostenirii.
In conditiile in care detinem aceasta casa din 1952 fara ca ceilalti mostenitori sa ridice pretentii asupra partii lor de mostenire cum ar trebui sa procedez in vederea obtinerii actului de proprietate.