avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1503 soluții astăzi
Forum Activitate maria1710

Activitate maria1710

Răspuns la discuția Admitere INM 2012
neamtI a scris:

Salut,
Am terminat anul acesta facultatea si am intrat din prima la institut. Nu vreau sa dau sfaturi la nimeni pentru ca nu cred ca sunt in masura, insa, daca ar fi sa va recomand ceva, asi spune urmatoarele:
1. Nu va pierdeti in detalii si teorii, uitati-va peste grilele din anii trecuti si veti vedea ca 90% din intrebari se bazeaza pe informatii si nu necesita o aprofundare deosebita a institutiilor. Facand altfel riscati sa va incurcati in propria stiinta (eu am gresit vreo cateva grile pt ca le-am gandit prea mult:D).
2. Invatati sistematic si organizat. Din punctul meu de vedere, daca treceti de 2-3 ori prin bibliografie este suficient, cu singura conditiie sa o faceti cat mai aproape de momentul examenului.
3. Nu neglijati proba logica, cunosc persoane care au urcat aproape 100 de locuri dupa proba logica si interviu.
4. Mare atentie la coduri. Majoritatea intrebarilor, cel putin la proceduri, sunt intrebari pe cod.
Cat priveste bibliografia, eu am invatat din urmatoare carti:
Penal General: F. Streteanu (Tratat Vol. 1+ Curs ID(pentru partea a 2a)) si M. Udroiu.
Penal Special: M. Udroiu
Procedura Penala: M Udroiu
Civil: Cartea de sinteze a lui G. Boroi, iar acolo unde nu acoperea am citit Deak si Birsan
Procedura Civila: M Tabarca;

Cat despre noul Cod Civil, daca ar fi sa dau acum examenul m-asi rezuma la a citi codul. Nu cred ca se vor da chestiuni controversate.

Sper sa va foloseasca,

Succes!


" nu vreau sa dau sfaturi la nimeni", "asi spune" si "m-asi rezuma"? ce zici de : "nu vreau sa dau sfaturi nimanui" si "as spune"???