avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate TheoM

Activitate TheoM

Exista de vreo 2 luni impusa TAXA PE EVACUARE RESTURI MENAJERE???...apare in desfasuratorul de la intretinere (cam 10ron de persoana). Nu intelegeam de ce a crescut intretinerea din mai pana in iulie (caci azi 31 aug platesc intretinerea pe luna iulie) in luna mai plateam 125ron, iunie 150ron, iata iulie 160ron (acum stiu, s-a introdus taxa de evacuare resturi menajere, asta pe langa taxa de ridicare gunoi pe care oricum o platesc). Va rog sa-mi spune-ti, exista vreun cadru legal, sau s-a impus cumva vreo astfel de taxa prin lege??? Sau e doar hotie la drumul mare, hmmm.

As dori sa mai stiu daca intr-un bloc sunt n familii care au apometre si m apartamente fara apomentre, cum se calculeaza pausalul pentru consumul de apa calda si rece?..sau este vreo suma fixa impusa de lege pentru plata la pausal (6mc apa calda si 10mc apa rece - per persoana) - care imi pare cam mult oricum???.

Multumesc anticipat
Buna ziua,
doresc sa stiu daca pot beneficia de alocatia de sustinere a familiei, in cazul in care sunt somera, somajul fiind de 527ron pe luna, si am un copil de 5 ani. Sunt necasatorita. Pe certificatul copilului este trecut tatal (doar atat). In 2 luni ajutorul de somaj se va incheia. Loc de munca inca nu am reusit sa gasesc, cu toate ca trimit CVuri peste tot. Daca pot beneficia de aceasta alocatie, as dori sa aflu cateva informatii.
Va multumesc.