avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1770 soluții astăzi
Forum Activitate lucbratianu

Activitate lucbratianu

Pai aici e problema.
Eu nu am primit nici o hartie nici de la judecatorie nici de la politie. In plus, cand m-am dus la servicul rutier, nu mi-au luat permisul pt ca nu aveam certificat de grefa in care sa se specifice ca am pierdut procesul. Intre timp am fost in delegatie in tara 4 luni timp in care nu s-a intamplat nimic, ba chiar la controalele de rutina dupa verificare am fost lasat sa plec linistit. Banuiesc ca in cel mai rau caz mi se va intocmi dosar penal, dar in instanta cred ca pot castiga. E adevarat ca sunt vinovat ca nu am predat permisul, dar ma incurajez ca poate nu o sa primesc amenda penala
si cum ar ramane cu partea penala?
Concret
anul trecut mi-a fost supendat permisul 30 zile. am depus contestatie si am pierdut procesul in aprilie anul acesta. intre timp mi-am recuperat cu certificat de grefa permisul. in luna septembrie mi-a fost suspendat permisul pentru viteza 90 de zile. L-am predat echipajului si am primit dovada cu drept de circulatie. probabil ca nu stiau ca eu teoretic aveam permisul suspendaqt prin hotarare judecatoreasca.
intrebarea
Intrucat am pierdut procesul, permisul se considera suspendat din mometul predarii sau din momentul pronuntarii hotararii judecatoresti?
Adica risc sa-mi fie intocmit dosar penal pentru conducere fara permis sau mi se cumuleaza incepand de acum cele doua pedepse plus marirea cu 30 de zile pentru nepredare permis in temen de 15 zile?
Multumesc anticipat