avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1887 soluții astăzi
Forum Activitate marian_ralu

Activitate marian_ralu

Răspuns la discuția alocatie copil
Alex_Munteanu a scris:

marian_ralu a scris:



Dar sunt foarte multi copii care s-au nascut in afara tarii si primesc alocatie in Romania,avand cetatenie romana.Noi cunoastem multe familii...De cand s-a schimbat legea?Si daca s-a schimbat,de ce nu ne spun asa ceva la Alocatii in Romania?De ce ne mai trimit dupa cai verzi pe pereti?


Depuneti motivul refuzului la Agentia Judeteana de Prestatii Sociale alaturi de cerere si certificatul de nastere si poate va aproba cererea. Alocatia este de 42 de lei (10 euro).



Va multumesc pentru sfat.Asa vom face.Desi motivul refuzului nu il avem,pentru ca nu au vrut sa il treaca pe hartie .Avem doar doua foi,in care se spune ca mama,respectiv tatal copilului nu primesc nici o alocatie pentru copil de la statul spaniol.Numele copilului nici macar nu este specificat(nu au vrut sa il puna,nu au considerat necesar).
Poate ne ajuta Dumnezeu.Valorea alocatiei,desi e mica,nu are importanta.E banutul copilului,de ce sa nu il primeasca?Macar pentru a-si cumpara dupa mult timp o carte...
Răspuns la discuția alocatie copil
Alex_Munteanu a scris:

Regula de bază este că prestaţia se acordă de către statul în care părintele îşi desfăşoară activitatea. Indiferent de statul membru de reşedinţă al cetăţeanului migrant şi al familiei sale, dreptul e acordat de statul în care îşi desfăşoară activitatea. Dacă copiii se mută cu părinţii într-un alt stat membru, se suspendă plata alocaţiei de stat pentru copii din România, urmând ca ea să fie plătită de statul în care s-au mutat.

Se aplica Regulamentului 140 CE

Atata vreme cat copilul nu este in Romania el nu va primi alocatie din Romania iar daca nu indeplineste conditiile nici in Spania nu va primi nici din Spania alocatia.

In momentul in care copilul va implini varsta de 5 ani veti putea cere ajutorul acordat de statul Spaniol copiilor intre 5 si 18 ani dar nu trebuie ca venitul sa depaseasca 11,264.01 euro pe an. [ link extern ]


Dar sunt foarte multi copii care s-au nascut in afara tarii si primesc alocatie in Romania,avand cetatenie romana.Noi cunoastem multe familii...De cand s-a schimbat legea?Si daca s-a schimbat,de ce nu ne spun asa ceva la Alocatii in Romania?De ce ne mai trimit dupa cai verzi pe pereti?

In legatura cu pensia,nu stiu ce sa spun.La cum merg lucrurile cu legile astea incurcate,nu am curaj sa ma incred.Prefer sa platesc si in tara,desi se pare ca nici aici situatia nu e deloc clara.
Discuție alocatie copil
Buna seara!Sunt mama unui copil de trei ani,nascut in Spania.Copilul are cetatenie romana,desi traieste impreuna cu parintii lui in Spania.Desi tatal copilului lucreaza legal,din cauza ca mama nu lucreaza,acesta nu are dreptul la alocatie(in Spania).Am incercat in nenumarate randuri sa obtinem alocatia din Romania,la care micutul are dreptul.Si din cauza birocratiei,in ciuda efortuilui nostru foarte mare,nu reusim.Ni s-a spus ca trebuie sa demonstram ca baietelul nu primeste alocatie de la statul spaniol.Am dus traducerea legalizata a unui document demonstrativ in acest sens.Ni s-a spus ca nu e suficient.Ca trebuie sa trimita ei formularul 401 sau 411,nu mai stiu exact,si sa asteptam raspunsul.Raspunsul a venit peste cateva luni:copilul nu primeste alocatie de la statul spaniol,deoarece parintii nu au facut aceasta cerere.Cei din Romania ne-au spus ca trebuie sa facem intai aceasta cerere in Spania,si sa venim cu documentul in care ni se refuza aceasta alocatie(in Spania),in care sa fie specificat si motivul refuzului.Ne-au spus ca daca nu ne specifica motivul refuzului,documentul nu foloseste la nimic.Ne-am intors in Spania ,unde am vrut sa facem aceasta cerere.Nici macar nu ne-au permis,pe motiv ca nu ne incadram,din cauza venitului sotului(ca ar fi mare).Ne-au dat doua foi,in care spune ca nici mama,respectiv nici tatal copilului nu primesc alocatie de pe urma acestuia de la statul spaniol.Recapitulez: nu ne-au permis sa facem cerere pentru alocatie,pe motiv ca venitul tatalui e mare si nici nu au vrut sa auda de specificat aceste amanunte intr;un document cu care sa venim in Romania.Au zis ca au cele mai mari incurcaturi cu tara noastra(in privinta legislatiei) si ca nu ii intereseaza.Acum noi ce sa face?Incotro sa ne indreotam?Copilul nostru are trei ani si nu a luat nici macar o alocatie.Desi sotul cotizeaza la statul spaniol,iar in Romania,de asemenea,cotizam amandoi pentru pensie,pentru ca aici ne vom intoarce.Imi e teama,cand ma voi intoarce acasa sa dau iar de functionara aceea atat de nervoasa,care se ocupa cu alocatiile ,cand cu lacrimi in ochi si cu un nod in gat ii voi spune ca ne dau de la unii la altii,ca pe o mingie de ping pong.Ce se mai poate face?Legea e la fel peste tot sau difera de la oras la oras?Specific ca suntem din Ploiesti si am auzit de cazuri din alte orase ale tarii,in care a decurs totul mult mai usor.Multumim!