avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate nif

Activitate nif

va multumesc.aveti idee cam in cat timp se termina?
dak as dori sa il decad pe fostul din drepturi care ar fi pasii pe care ar trebui sa ii urmez?el stiu bsigur ca nu o sa se prezinte pt ca nu il intereseaza si nici nu stiu de unde sa il iau.va multumesc si scuzati-mi insistenta
imi este teama pt ca deocamdata copilul este cam mic sa afle ca nu persoana care il creste este tatal lui.cred ca lucrul acesta este bine sa-l afle cand o sa fie pregatit.nu vreau sa inceapa sa se inchida in el.intai trebuie pregatit sa afle un lucru ca si acesta
dar am martori ca in atatia ani nu s-a interesat in niciun fel de copil.chiar mi se pare un lucru nedrept.faptul ca are un tata in certificatul de nastere(acest lucru datorandu-se faptului ca eram casatoriti legitimi)nu cred ca ar trebui sa-i acorde legea aceleasi drepturi pe care le am eu.eu sunt cea care i-am dat o educatie copilului,am fost alaturi de el tot timpul .ce masuri ar trebui sa iau pt a nu ajunge peste cativa ani sa ma trezesc ca imi strica copilul din felul cum l-am crescut?vreau sa fiu singura care are drepturi depline
dak in hotararea mea de divort nu este mentionat niciun program de vizita pt copil,deoarececa fostul sot nici nu s-a prezentat la divort ce drepturi mai are el asupra copilului care avea 11 luni cand am bagat divortul iar acum are aproape 6 ani,iar copilul nici nu il cunoaste
o sa-si schimbe el numele k sa il avem toti la fel.fostul a trebuit sasi schimbe numele.eu si baiatul avem bilete pe 23 oct sa mergem in italia k sotul meu actual,desi nu vem acte locuim impreuna,el lucreaza in italia si mergem la el pt cateva saptamani .am sunat la vama si mi s-a spus k nu se stie dak o sa mai am voie sa trec cu copilul fara consimtamantul fostului sot.sunt derutata pt k nu as vrea sa pierd biletele de avion dak nu o sa putem trece vama
nu a intrebat deoarece fostul a purtat numele meu de familie,iar dupa divort am ramas cu acelasi nume de familie.incepand de cand se vor aplica noile legi privind trecerea frontierei?
mai am o nedumerire tot in legatura cu noile legi.inainte puteam sa trec vama fara consimtamantul fostului.dupa aplicarea noilor legi osa maipot face acest lucru?
nu ma intereseaza pensia alimentara insa vine timpul sa inscriu copilul la scoala si conform legilor care am inteles ca or sa intre in vigoarenu o sa mai pot inscrie copilul fara acordul fostului sot pe care nu stiu de unde sa il iau pt k nu am mai pastrat legatura.
numele as vrea sa i-l schimb pt a feri copilul de niste explicatii,el stiind k barbatul cu care sunt este tatal lui
va multumesc
sunt divortata si am incredintat minorulin varsta de 5 ani si 8 luni prin hotarare definiva si irevocabila.as dori decaderea totala din drepturi a fostului sot care de 4 ani nu imi plateste pensia alimentara si as vrea sa pot trece copilul pe numele barbatului cu care locuiesc si pe care copilul il cunoaste drept tata,el pe acest barbat deschizand ochii de mic.as dori sa aflu dak este si alta modalitate inafara de plangerea penala pt pensia alimentara.
va multumesc anticipat