avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1545 soluții astăzi
Forum Activitate ianis_cr

Activitate ianis_cr

Răspuns la discuția accident circulatie
Da am dat declaratie la politie in care am povestit cum s-a intamplat. Cel care a fost la volan a spus la inceput politiei ca nu mai tine minte cum s-a intamplat iar dupa ce a vazut declaratia mea, a dat si el declaratie cum ca as fi fost eu la volan. Am angajat un avocat care sa se ocupe de caz dar pana acum nu s-a rezolvat nimic.
Buna ziua ! V-as ruga sa ma ajutati cu niste informatii daca se poate. Acum 5 luni am fost victima unui accident de circulatie iar lucrurile stau in felul urmator: la volan era o cunostinta de a mea, masina fiind proprietatea mea. Ne-am rasturnat intr-o rapa, el pierzand controlul masinii intr-o curba din cauza vitezei. In timp ce masina s-a rostogolit, am fost aruncati din masina iar cand a venit politia si ambulanta nu mai era niciunul dintre noi in masina. Eu m-am ales cu o fractura de femur iar cel care a fost la volan nu a patit nimic grav, decat niste zgarieturi. Acum el nu mai vrea sa recunoasca faptul ca a fost la volan, sustinand ca eu am fost soferul, asta pentru ca i-am cerut sa imi plateasca daune pentru ca mi-a distrus masina si am stat o lunga perioada prin spitale, avand piciorul fracturat. Intrebarea mea este daca exista vreo metoda, expertiza care sa poata dovedi pe baza ranilor, a starii masinii, locul pe care a stat fiecare dintre noi in impul accidentului (eu am avut o lovitura in partea dreapta a capului in zona tamplei, lovituri pe mana dreapta, piciorul drept fracturat, iar masina este mult mai avariata in partea dreapta).
Va rog sa imi dati un sfat in legatura cu ce ar fi de facut in acest caz.
Va multumesc!