avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1793 soluții astăzi
Forum Activitate magda19

Activitate magda19

Răspuns la discuția Refuz deschidere succesiune
Mi se pare normal ca revendicatorul ( prin mostenirea ce pretinde ca i se cuvine) sa declare aceasta in cel mai scurt timp pentru a nu permite sa i se instarineze mostenirea ( proprietatea mostenita de la defuncta vara in 1960). Macar sa ti se trimita o scrisoare sau un bilet. Termenul acordat de lege nu a fost respectat, si se invoca diverse motive.
Răspuns la discuția Refuz deschidere succesiune
Ceea ce trebuie sa stii, este ca daca esti intr-adevar propritar revendici aceasta nu in 2010 ci din 1995 ca sa se stie asta si sa nu dai posibilitatea de a fi cumparat de chirias. Mai apoi nu inteleg de ce devii proprietarul de drept abia 30 de ani si nu imediat ce s a realizat actul de vanzare-cumparare.? Mi se pare de asemenea deosebit. ca sa reclami o proprietate de care nu ai avut grija * caci ai mostenit -o de la veri", o locuinta pe care chiriasul a ingrijit-o timp de timp de 60 de ani.

Răspuns la discuția Refuz deschidere succesiune
Sa nu se complice actiunea, caci testatorul a lasat prin testament 1/2 din apartament nepotului . Deci, ar fi necesara si prezenta la notar a nepotului precum si a copiilor si sotului testatorului?
Răspuns la discuția Refuz deschidere succesiune
Litigiul a inceput din 2009 si se continua si acum, iar 3 luni de la decesul unuia din proprietarii care am cumparat de la stat apartamentul, au si trecut. E posibil ca litigiul sa dureze mai mult de 6 luni, cat este termenul de acceptare a succesiunii,
Răspuns la discuția Refuz deschidere succesiune
Revendicatoriii au primit certificatul de mostenitor in 2009, iar in actiunea lor au specificat ca au acceptat tacit mostenirea de pe urma verisoarei lor, certificat de mostenitor pe baza caruia au solicitat in instanta apartamentul cumparat de noi in 1996, Problema mea este ca ,acum , ca urmare a decesului unuia din actualii proprietari, noi trebuie sa deschidem procedura suucesorala pentru apartament, am mers cu actele la notar si acesta nu a dechis dosarul. Deci ce trebuie sa intreprind ca sa rezolv situatia?
Răspuns la discuția Refuz deschidere succesiune
Multumesc, Revendicatorii au obtinut un certificat de acceptare tacita in 2007. Apartamentul este in litigiu, iar notarul a refuzat sa primeasca dosarul meu. Pentru moment nu au trecut decat 3 luni de la deces, dar termenul de judecata este fixat pentru decembrie 2011
Răspuns la discuția Refuz deschidere succesiune
Justificarea este ca apartamentul e in litigiu
Răspuns la discuția Refuz deschidere succesiune
Multumesc pentru raspuns. Desigur ca nu trebuie sa fii copilul pentru a mosteni. Cam in cati ani poti sa declari faptul ca esti mostenitor, din 1960 (1989 ) si cam cati ani trebuie sa treaca, pana ca "tu ( ei) " sa se hotarasca mostenitori?
Răspuns la discuția Refuz deschidere succesiune
Nu va fi cedat vechilor proprietari, caci proprietarul care a construit casa a murit in 1960, nu avea copii, deci cei ce au revendicat in 2010 , nu sunt adevaratii proprietari, ci niste rude prin alianta care au acceptat tacit "mostenirea aceasta" si "s-au trezit" , acum sa solicite ceva ce a devenit proprietate a cumparatorului de la statul roman.
Doresc sa inteleg de ce pentru un apartament aflat in prezent in litigiu (si care a fost revendicat in 2010), apartament care a fost cumparat dupa revolutie, nu se poate deschide procedura de succesiune notariala acum in 2011 de catre proprietarii actuali care au dobandit acest apartament prin cumparare de la stat ?