avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1039 soluții astăzi
Forum Activitate Flo12

Activitate Flo12

Alex_Munteanu a scris:

Pai daca nu mai aveti frati oricum sunteti singura mostenitoare, concubinul nu are nici un drept de succesiune.

Concubinul ar putea avea doar un drept de creanta daca a contribuit la imbunatatirile apartamentului de-a lungul timpului.

Ati putea incheia un contract de vanzare-cumparare cu pastrarea uzufructului de catre mama.


Nu mai am frati sau surori.
Ce inseamna mai exact un contract de vanzare-cumparare cu pastrarea uzufructului de catre mama ?

Problema este ca in viitor exista sansa sa se casatoreasca. Concubinul mai are un copil.
Mama mea vrea ca apartamentul sa fie DOAR AL MEU si sa nu am probleme dupa si de aceea doreste sa faca donatie. De asemenea a inteles ca e mai ieftin o donatie decat un contract v-c.

Daca cei doi se casatoresc el nu obtine automat nici o parte din apartament prin casatorie ?

Buna ziua,
Mama mea traieste in concubinaj cu un barbat si vrea sa-mi doneze apartamentul. Apartamentul a fost cumparat imediat dupa revolutie de mama mea.
Au fost aduse imbunatatiri si de concubin in perioada de 11 ani de cand sunt impreuna.
Mama ar dori sa mi-l dea prin donatie cu rezerva uzufruct/intretinere, dar din ce am citit pe forum aceasta donatie poate fi contestata ulterior.

Se poate contesta de concubin actul de donatie cu rezerva uzufruct/intretinere?
In cazul in care se intampla ceva cu ea concubinul ei poate obtine o parte din apartament ?

CEL MAI IMPORTANT, doresc sa stiu cum poate sa-mi dea apartamentul fara nici un drept de contestare din partea concubinului, chiar daca se casatoresc in viitor.
Multumesc anticipat.