avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate cristiana2011

Activitate cristiana2011

Răspuns la discuția drum acces 1/2
Cum am spus nu intentionez sa ridic nici un gard fara acte legale.Nu stiam carei institutii trebuie sa ma adresez.Merg la primarie si o iau si pe proprietara (nepoata batranei).
Ea se tot scuza mereu pentru faptele batarnei si ne-a spus ca este dispusa sa ne ajute daca se poate face ceva in acest sens.
Multumes pentru raspunsurile prompte.
Discuție drum acces 1/2
Buna ziua,
Multumesc anticipat celor care imi pot da un sfat.Am cumparat 500 mp(partea din pate) dintr-un lot de 1000.Accesul catre terenul nostru se face pe un drum de acces (cu drept de proprietate 1/2 cf.contract vanzare cumparare.)Vanzatorii locuiesc in alt oras iar pe lotul ramas in fata noastra locuieste o matusa de-a lor pe care o au cu clauza de intretinere.
Problema noastra este ca aceasta matusa ne dispera cu furatul din curtea noastra.Ia tot ce se poate vinde: scanduri,sarma,fiare..etc.Am vorbit cu vanzatorii,proprietarii rspectiv nepoata acestei batrane si au fost de accord sa punem un gard intre drumul de acces si proprietatea lor...mai exact sa delimitam drumul de acces.
Acum cateva zile si-a facut dun ditamai WC-ul in spatele curtii ei ...respectiv fata casei mele iar intrarea a pus-o cu fata spre drumul de acces.Ca sa o spun mai direct..cine vine la noi o vede pe ea in chiloti in WC.Doamna este batrana si are niste iesiri de acest gen.De curand am observat ca apuca numai cand avem noi musafiri.
Am tot trecut cu vederea la "luatu-l" de prin curte dar lar faza aceasta cu WC-ul ne-a dat peste cap.Din acest motiv vrem sa facem un gard prin care sa n-o mai vedem pe aceasta doamna.Chiar si o plasa verde ar fi suficienta si nu ar mai avea vizibilitate...nici noi la ea si nici ea la noi.
Intrebarea mea ar fi: trebuie sa fac vreun act la primarie(...sau il alta parte) care sa dovedeasca ca proprietarul (nepoata batranei) ne-a dat acordul sa delimitam acest drum de acces? Avem voie sa punem un astfel de gard?
Unde trebuie sa ma interesez?Nu vrem sa facem nimic ilegal pentru ca batrana este experta in plangeri pe la primarie ...politie..etc...(are divergente cu toti vecinii) si nu am vrea sa ne-o punem in cap.
Multumesc din nou celor care ma pot ajuta cu un sfat.

Cu stima,
cristiana.